» » » ÇAY TOPLAYAN GÜRCÜLER İÇİN ÖNEMLİ KARAR


ÇAY TOPLAYAN GÜRCÜLER İÇİN ÖNEMLİ KARAR

sponsor bağlantıları


iÇLERİNDE ÇAYIN DA BULUNDUĞU BELİRLİ İŞLERDE YABANCI İŞÇİLERİN ÇALIŞMASINA YÖNELİK KARAR ALINDI.

İl Göç İdaresi Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, Rize'nin de dahil olduğu Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon ve Artvin'de mevsimlik tarım işlerinde (çay ve fındık) çalışacak yabancılara verilmesi planlanan çalışma izni muafiyetlerinin ayrıntılarının belli olduğu belirtildi.

Geçtiğimiz çay sezonunda da aynı karar alınmıştı. Bu yıl bu tekrar edildi.

Çay ve fındık hasat dönemlerinde oluşan ihtiyaç nedeniyle mevsimlik tarım işlerinde büyük kolaylık sağlayacak olan düzenlemenin önemli başlıklarının belirlendiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:


"Sadece Gürcistan uyruklu yabancılar çalışma izni muafiyeti ile mevsimlik tarım işlerinde çalışabilecek. Çalışma izni muafiyetinin süresi bir takvim yılı içerisinde en fazla 90 gündür. YUMI-Net üzerinden üretilen belgede belirtilen tarihe kadar çalışma izni muafiyeti ile çay ve fındık işlerinde çalışabilecek."

Daha önce çay işçileri bir takım ölümlü olaylara karışmış, halk işçilerin kayıt altına alınması yönünde sosyal ortamda isteklerde bulunmuştu. Bir kısmı ise uygulamanın çay üretici için kolaylık olduğu yönünde düşünceler taşıyor.Emojiye tıkla sayfaya duygunu bırak
0

Daha kolay yorum yazabilmek için ücretsiz üye ol Üye Olmak İçin Tılka


Adınız Soyadınız: