» » Gürcistan'da cumhurbaşkanı seçimi: yapıldı


Gürcistan'da cumhurbaşkanı seçimi: yapıldı

sponsor bağlantılarıGürcistan’da cumhurbaşkanı seçimlerinde oy verme işlemi sona erdi. Cumhurbaşkanını son kez doğrudan seçmek için sandığa gidilen eski Sovyetler Birliği ülkesinde, resmi olmayan sonuçlara göre Fransa doğumlu eski dışişleri bakanı Salome Zurabişvili cumhurbaşkanı olmaya en yakın aday.


Sandıkların kapanmasının ardından basın toplantısı düzenleyen Gürcistan Parlamentosu Başkanı İrakli Kobakhidze, sandık çıkış anketlerine göre bağımsız aday Salome Zurabişvili'nin yüzde 52 oy aldığını söyledi.


Kobakhidze, seçimlerde ikinci tura gidilme ihtimalini öğrenmek için resmi sonuçların beklenmesini hatırlatırken, diğer yandan şahsi görüşünün seçimlerin ilk turda tamamlanacağı yönünde olduğunu vurguladı.


Diğer yandan, Gürcistan'daki Rustavi 2 televizyon kanalında yayınlanan sandık çıkış anketlerine göre ise, iktidardaki Gürcü Hayali Partisi’nin desteklediği Zurabişvili ile eski Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'nin desteklediği Grigol Vaşadze'nin yüzde 40'ar oy aldığı ve 2'inci turun yapılacağı duyuruldu.


Eski dışişleri bakanı Vaşadze seçimlere, 11 muhalif partiden oluşan ve Saakaşvili tarafından yönetilen Birleşik Ulusal Hareketi adayı olarak katıldı.


Gürcistan Merkez Seçim Komisyonu'nun, resmi sonuçları ilerleyen saatlerde açıklaması bekleniyor.


Zurabişvili seçilirse ülkesinin ilk kadın cumhurbaşkanı olacak
İktidar partisi Gürcü Hayali tarafından desteklenen ve eski cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili tarafından kendisine vatandaşlık verilen Zurabişvili, kazanması halinde Gürcistan’ın ve Baltık bölgesi dışında kalan eski Sovyet ülkelerinin ilk kadın cumhurbaşkanı olacak.


Gürcistan’da halk son kez cumhurbaşkanını doğrudan seçmek için sandığa gitti
Gürcistan’da son kez halk doğrudan cumhurbaşkanını seçmek için sandıklara gitti. Avrupa Birliği ve NATO üyesi olma hedefi olan Gürcistan'da cumhurbaşkanını, bu seçimin ardından milletvekilleri ve yerel yöneticilerden oluşan 300 kişilik bir heyet belirleyecek.


Ayrıca, ülke anayasasında yapılan son değişikliklerle cumhurbaşkanlığının yetkileri azaltıldı.


Gürcistan'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turuna 25 aday katıldı.Emojiye tıkla sayfaya duygunu bırak
0

Daha kolay yorum yazabilmek için ücretsiz üye ol Üye Olmak İçin Tılka


Adınız Soyadınız: