‘Oy anasini yahu erken okuduk' » www.lazca.org Laz dili ve Kültürü sitesi


» » ‘Oy anasini yahu erken okuduk'


‘Oy anasini yahu erken okuduk'

sponsor bağlantıları


Rize/Ardeşen ilçesinde ilginç iftar kazası
 

Rize’nin Ardeşen İlçesi Hoşdere Köyü’nde 74 yaşındaki Osman Çavuşoğlu cami hoparlöründen ezanı 10 dakika erken okudu, çok sayıda vatandaş orucunu erken açtı. Çocukların uyarısı ile yanlış yaptığını anlayan Çavuşoğlu’nun, "Oy anasini yahu. Doğru yahu, erken okuduk" şeklindeki sözleri, elindeki mikrofondan tüm köye yayıldı

Ezanı saatini karıştırdığını söyleyen Çavuşoğlu, "Kazayla bu ülkede neler oluyor. Bu da bir kaza. Yarın da 10 dakika geç okurum, olur biter" esprisini yaptı.

Köy sakinlerinden Osman Çavuşoğlu, dün akşam camiden ezanı 10 dakika erken okudu. Bazı köylüler ezanı duyunca saatlerine bakmadan orucunu erken açtı. Yanlışlığı fark eden çocukların camiye giderek uyardığı Osman Çavuşoğlu' nun, "Oy anasini yahu. Doğru yahu, erken okudukö şeklindeki pişmanlığını yansıtan sözleri, elindeki mikrofondan tüm köye yayıldı. O anlar da, köydeki bir alabalık tesisine iftar için gelen Davut Yılmaz adlı vatandaş tarafından kaydedildi.

ORUCU BOZMAYIN ANONSU İŞE YARAMADI

Ezanı duyan imam Alaattin Çavuşoğlu, koşarak geldiği camide mikrofonu aldı ve "Ezan yanlışlıkla 10 dakika erken okundu, orucunuzu bozmayınö anonsu yaptı. Ancak saate dikkat etmeyen ve orucunu erken bozan köylüler gerçeği öğrenince, "Bir kaza yaşadıkö yorumunda bulundu.

Erken ezan okunmasını cep telefonu ile kayda alan Davut Yılmaz da, "Çocuklar Osman amcayı uyarmak için camiye koşmuş. Osman amcayla çocuklar arasında yaşanan diyalog hoparlörden köye yayıldı. Osman amcanın, 'Oy anasini, doğru yahu’ gibi sözleri de duyuldu” dedi.

YARIN DA 10 DAKİKA GEÇ OKURUM, OLUR BİTER!

Bu arada, ezanı 10 dakika erken okuyarak köylülere erken oruç bozduran Osman Çavuşoğlu da, yatsı ezanı ile akşam ezanının saatlerini karıştırdığını belirterek, "Kazayla bu ülkede neler oluyor. Bu da bir kaza. Yarın da 10 dakika geç okurum, olur biter" esprisiyle yaşananları anlattı.

İL MÜFTÜSÜ’NDEN ERKEN EZAN KAZASI AÇIKLAMASI

Rize İl Müftüsü Yusuf Doğan, Ardeşen İlçesi Hoşdere Köyü’nde yaşanan erken ezan kazası ile ilgili açıklama yaptı. Ardeşen'e bağlı bir köyde vakit gelmeden ezan okunduğunu hatırlatan Doğan, "Cemaatten bir kardeşimiz ezanı vaktinden 8 dakika erken okumuş. Bitmeden fark edilmiş, ezan kesilmiş. Burada vaktinden önce ezan okununca bu ezanla birlikte orucunu açanların durumu ne olacak sorusu gündeme geldi. Ezanın yanlış okunduğu bilgisi onlara ulaştığında hemen yemeği kesmişlerse hiçbir şey gerekmez. Hata ile yemiş, içmiş gibi kabul edilir. Ama haber geldikten sonra yemeğe devam etmişlerse bu taktirde kaza etmeleri gerekir. Bu konu sehven meydana gelmiş bir olay” dedi.
 Emojiye tıkla sayfaya duygunu bırak
0
  • Yazar: Lazca
  • Zaman: 8-07-2014, 19:22

Konuya yorum yazabilmek için üye olmalısınız. Üye Olmak İçin TılkaAdınız:*
E-Mail:
Kodu girin: *
Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız