» » LAZLARIN TAHTADAN ARABASI YİNE NEFESLERİ KESTİ


sponsor bağlantıları

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesi Dikkaya köyünde bu yıl 6.'sı düzenlenen Laz Ralli Tahta Araba Yarışları ilginç görüntülere sahne oldu.

Çocuklar, gençler ve yaşlılar kategorilerinde yapılan yarışmalara yaklaşık 30 yarışmacı kendi geliştirdikleri tahta arabaları ile yokuş aşağı kıyasıya yarıştılar.
Kıran kırana geçen müsabakalarda hız sınırını aşarak finiş noktasında durmakta güçlük çeken yarışmacıların yanı sıra bindikleri aracı ayakları ile itecek kadar yavaş gidenler de oldu. Çok sayıda kişinin izlediği yarışmalarda küçük çaplı kazalar da yaşandı.

Yarışlarda Lazca levhalar dikkat çekti.

Bu yıl 6.'sını organize eden Mekaleskirit Köyleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Halil Kasanoğlu, yok olmaya yüz tutan bir kültürü yaşatmaya çalıştıklarını ifade ederek, "Biz ve bizden önceki kuşaklar çocukluklarında bu arabalar ile oynardı. Ancak artık çocuklar bilgisayarlarla oynuyor. Biz dernek olarak yok olmaya yüz tutan bu kültürü yaşatmayı, yaşatırken de insanları eğlendirmeyi amaçlıyoruz. Bu nedenle geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da Ramazan bayramının ikinci gününde etkinliğimizi gerçekleştirdik” dedi.

"Kaza yapmak yasaktır"
Tahta araba yarışlarında önceki yıllarda yaşanan kazalar nedeniyle güvenlik önlemleri de alındı.
Bu çerçevede yarış pistinin tehlikeli bölümlerine saman balyaları ve otomobil lastiği konuldu. Yarışların yapıldığı parkur kenarına, "Yavaş, düşersin", "İlerisi viraj", "Kaza yapmak yasaktır", "Bas gaza" yazılı tabelalar da yerleştirildi. Ufak çaplı kazaların yaşandığı yarışlarda hafif yaralanan 3 kişiye sağlık ekipleri müdahale etti. Şiddetli yağış nedeniyle zaman zaman ara verilen yarışlarda, lastiği çıkan veya kırılan arabalar tamir edildi ve sonraki yarışa katılmaları sağlandı. LAZLARIN TAHTADAN ARABASI YİNE NEFESLERİ KESTİ

 

LAZLARIN TAHTADAN ARABASI YİNE NEFESLERİ KESTİ

 

LAZLARIN TAHTADAN ARABASI YİNE NEFESLERİ KESTİ

 

LAZLARIN TAHTADAN ARABASI YİNE NEFESLERİ KESTİ

 

 

 

 0


Paylaş/Share/Gurtit


BÖYLE OLUR RİZELİLERİN SAHURU :)

Rize’de ramazan davulcusu ile genç tulumcu vatandaşları son sahurlarına birlikte uyandırıyor. 

Kültür / Sanat

4-07-2016, 02:22

COŞKUN HEKİMOĞLU LAZCA DEMEÇ VİDEO

ARTVİN\'İN ARHAVİ BELEDİYE BAŞKANI COŞKUN

Videolar

8-07-2016, 23:27

Konuya yorum yazabilmek için üye olmalısınız. Üye Olmak İçin TılkaAdınız:*
E-Mail:
Kodu girin: *
Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız