Giriş Yap
  Üye Ol!
» » Lazlar Nerede Yaşar?


Lazlar Nerede Yaşar?Lazlar, Lazca konuşanlardır. Türkiye’nin kuzeydoğusunda, tarihte Lazistan olarak adlandırılan- Doğu Karadeniz Bölgesinde, Artvin’in Hopa (Xopa), Arhavi (Arkabi), Borçka (Borçxa) ilçeleri ve Rize’nin Fındıklı (Viǯe), Ardeşen (Artaşeni), Pazar (Atina), Çamlıhemşin (Vija) ilçelerinde; göçmen olarak İkizdere’nin Merkeze yakın 6 Köyünde ve Güneyce beldesinde 93 Harbi olarak bilinen 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşından dolayı Batum, Hopa ve Arhavi’den göç ederek yerleştikleri Gölcük, Yalova, İzmit, Sapanca, Kocaeli/Kandıra, Karamürsel, Karasu, Düzce, Akyazı, Akçakoca, Samsun, Baruthane, Vezirköprü, Ladik , Kavak, Havza, Balıkesir/manyas gibi yerlerde yaşamaktadırlar. Bu insanlar kendilerine has dilleri olan Lazca konuşurlar. Ayrıca Gürcistan’da da Lazlar yaşamaktadırlar.
Lazca konuşulan ve Lazların yaşadığı yerleri yazıyor olmamız; Diğer yerlerde yaşamıyorlar anlamı vermemektedir. Böyle alan kısıtlamaları genel itibari ile doğru değildir.


Lazca Nerelerde Konuşulur (Lazların Memleketleri)

Türkiye’de "Laz” kelimesi bazen yanlış kullanılıyor. "Doğu Karadenizli” veya sadece "Karadenizli” anlamında bu kelimeyi kullanan milyonlarca insan bulunmaktadır. Halbuki gerçek anlamında Lazlar, Lazca konuşanlardır.
Türkiye'nin kuzeydoğusunda, tarihte Lazistani olarak adlandırılan- Doğu Karadeniz Bölgesinde, Artvin'in Hopa (Xop'e), Arhavi (Aravi), Borçka (Borçxa) ilçeleri ve Rize'nin Fındıklı (Viǯe), Ardeşen (At'aşeni), Pazar (Atina), Çamlıhemşin (Vija) ilçelerinde; göçmen olarak İkizdere'nin Merkeze yakın 6 Köyünde ve Güneyce beldesinde 93 Harbi olarak bilinen 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşından dolayı Batumi, Hopa ve Arhavi'den göç ederek yerleştikleri Gölcük, Yalova, İzmit, Kocaeli, Sapanca, Kocaali, Karamürsel, Karasu, Düzce, Akyazı, Akçakoca, Samsun, Baruthane, Vezirköprü, Ladik , Kavak, Havza gibi yerlerde yaşamaktadırlar.


Klemurişi Ramazan Kosanoğlu


скачать dle 11.1смотреть фильмы бесплатно


31-05-2013, 22:07
  
Konuya yorum yazabilmek için üye olmalısınız. Üye Ol
Yorumlar 1
Guroni 18 Mayıs 2014 00:42
Yorumları Yazıları
  • Beğendim
  • 0
Ben giresun lu lazi vare bizim evde lazca konusulmuyor. Fakat babam mofti oldugumuzu rize pazari geldigimizi söylüyor, laz lar dagilmis uzunyillar bir birinden habersiz kalmis fakat bu gun interneti olmayan ev kalmamis iletisim caginda yasiyoruz gun birlik gunu ana degil ata dili lazuri sahip cikip kimligi koruma gunudur.
Alıntı          1
Yorum Ekle
Ad/Soyad: *
E-Posta: *
Yorumunuz:
Güvenlik Kodu: Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız
Kodu Yazın: