Anasayfa » Televizyon tarihinde ilk Lazca program


Televizyon tarihinde ilk Lazca program

sponsor bağlantıları


Televizyon tarihinde ilk Lazca program
Ramazan Kosanoğlu Klemurishi

Muç’o Muç’o Gulun.
Lazcada “nasıl nasıl geziyor” anlamına gelen program yerel televizyon kanalı Gelişimtv’de yayınlanıyor. 
 Programı diğerlerinden ayıran özellik tamamen Lazca olmasıdır. Laz köylerini  dolaşıp o köyün sakinlerine mikrofon uzatıyor, o köyün geçmişi, kültürü ve dilini  her hafta ekrana  taşıyor. Böylesine  anadil içerin yayın Lazca adına ilk olma özelliğini taşıyor. 

 

soldan sağa: Turgay Fatih Yapıcı, Adem Akatin, İbrahim Sarı,, Ramazan Kosanoğlu Klemurishi, Adem Oncirak

 soldan sağa: Turgay Fatih Yapıcı, Adem Akatin, İbrahim Sarı,, Ramazan Kosanoğlu Klemurishi, Adem Oncirak

 


 Programı  hazırlayan ve sunan   İbrahim Sarı aynı zamanda ses sanatçısı, Lazca söz yazarı  ve Laz Kültürünü yakından bilen, yaşayan biri.  Ğvandi, Yaivati ve Ç’anap’et’ köy çekimlerine ben de katıldım. Başta Lazca sayıların programda kullanılması konusunda fikirlerimi sorduklarında yardımcı olmaya çalıştım. Umarım olmuşumdur. Benim için böylesine tarihi bir programda tuzumun olduğunu hissetmek bile büyük mutluluk kaynağı olur.  Hayatımda almadığım hazzı orada aldım. İnsanlar   ilk kez anadilleri ile mikrofonlara konuşuyorlardı. Bu ölmek üzere olan dil için büyük bir gelişmedir.  Hatta milat olalı.
 Ekip kameramanlar Adem Akatin, Erol Bodur, Yönetmenliği ve montajını ise Adem Önıçırak yapıyor.   Çekimlere ramazan ayında ara verdiler.  Mt’ut’a kafe adı verdikleri işyerlerinde her gece canlı müzik yapıyorlar.  İşyeri Çamlıhemşin yolu üzerinde Çerana köyünde Osmanlı taş kemer  köprüsü müthiş manzaralı bir yer. Muç’o muç’o gulun’un kahve versiyonundaki eğlenceye kemençede Oğlu Murat Sarı, Klavye ve yer yer bağlamada Dursun Ali Tekin eşlik ediyor.  Dün gece bu programa ben de katıldım. 22:30 civarında başlayan programda Karadeniz müziğinden tutun Lazca müziğe kadar geniş repertuarları var.
Emojiye tıkla sayfaya duygunu bırak
0


Daha kolay yorum yazabilmek için ücretsiz üye ol Üye Olmak İçin Tılka


Adınız Soyadınız: