Anasayfa » Artvin Hopa (Xop'e) » HOPA MÜZESİ


HOPA MÜZESİ

sponsor bağlantıları


HOPA MÜZESİ

Hopa Müzesi yaklaşık bir yıllık bir müze.

Hopa Limanı' nın hemen karşısında, tarihi Kavakdibi Camii' nin solundaki sokaktan 5 dakikalık bir yürüme mesafesinde görülmeye değer iki katlı bir Laz evi. Daha önce aynı yerde olan eski ev yıkılınca yerine aynı Laz mimarisiyle yeni bir ev yapılmış.

Ayrıca burada Lazistan emekçilerinin tek limanı ÇAYKUR ve PTT gibi devlet kurumlarının ve halkın bağışları da sergileniyor. Tabi ki müzenin kurucusu ve sergilenen bir çok koleksiyonun sahibi Ulvi Sinan Dişli Beyefendi' ye bu güzel fikri ve özeni için teşekkür etmek gerek. Kendisiyle kısa bir sohbet etme şansımız oldu; mesleğiniz nedir sorusuna "Üçkağıtçıyım" diye cevap veren bu sevimli şahsiyetle tanışıp, kelam etmenizi öneririm. Ulvi Bey insan psikolojisi üzerine eğitim almış ve uzun yıllar yurtdışında yaşamış. Bu müzeyi çocuklara adadığını özellikle vurguluyor.

Müzeyi gezerken Demiray Bey bize eşlik etti ve her bir standda sergilenen parçaları bizlere hikayeleriyle tanıttı. Müzenin en çok ilgi gören kısımlardan biri de Hopa Termik Santrali inşaasında çalışan Hollandalı işçilerden kalan eşyalar ve hikayeleriydi. Sayın Ulvi Bey'in de söylediği gibi bu tip müzeler en çok çocuklar için mühim.Keyifle gezebileceğiniz bu müzeye girişler, yetişkinler için 5, çocuklar için 1 lira.

Yöremiz kültürüne benzer katkıların çoğalması dileğiyle...
Emojiye tıkla sayfaya duygunu bırak
0


Daha kolay yorum yazabilmek için ücretsiz üye ol Üye Olmak İçin Tılka


Adınız Soyadınız: