Anasayfa » Genel » Lazca Eğitimde Milad: Türkiye Okullarında İlköğretimde Lazca Seçmeli Ders Olarak Okutulacak


Lazca Eğitimde Milad: Türkiye Okullarında İlköğretimde Lazca Seçmeli Ders Olarak Okutulacak

sponsor bağlantıları


LAZCA RESMEN SEÇMELİ DERS: BAKAN AÇIKLADI.


Başbakan Erdoğan'ın Kürtçe'nin seçmeli ders olarak okutulacağını açıklamasının ardından Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer zazaca, Lazca, Abhazca'nın da seçmeli ders olacağını söyledi. Bu arada, Bakanlığın, 180 iş günü olan eğitim süresini arttırmak için çalışma başlattığı belirtildi. .
Başbakan Erdoğan partisinin grup toplantısında Kürtçe'nin seçmeli ders olacağını açıkladı. Erdoğan'ın açıklamasının ardından Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer yeterli öğretmen ve öğrenci varsa Zazaca, Kırmaniçe, Lazca, Abhazca'nın da seçmeli ders olacağını söyledi.

Dinçer'in verdiği bilgiye göre, ilk etapta müfredat ilan edilecek, kitaplar ise sonra hazırlanacak. Öğretmenler de hazırlanan müfredatı öğretecek.

Öğretmen ihtiyacı için başvurulacak ilk adres ise Mardin Artuklu ve Bingöl Üniversitelerindeki yüksek lisans yapanlar olacak.

Öte yandan, 5'nci sınıftan itibaren Kuran dersi de haftada 2 saat seçmeli ders olacak. Öğrenci isterse bu dersi almadan 8'nci sınıfa geçebilecek.

Bu arada, Milli eğitim Bakanlığı'nın, 180 iş günü olan eğitim süresini uzatmak için çalışma başlattığı belirtildi. Sözkonusu çalışmaya göre, bir yıllık eğitim süresi 190 ile 220 gün arasında olacak.

 

Kürtçe, Zazaca, Lazca, Abhazca,Çerkesçe seçmeli ders

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, dün TBMM grubunda "Kürtçe”nin okullarda seçmeli ders olacağını açıklamasının ardından Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer de bakanlığının hazırladığı seçmeli ders paketi ve ders çizelgelerini açıkladı.

Dinçer, ilköğretimde ders saatlerinin artacağını, buna karşılık 20 ayrı seçmeli dersin öğrencilerin seçimine sunulacağını belirtti. Eğitimdeki yenilikler şöyle:

- Halen 4’üncü sınıfta başlayan yabancı dil eğitimi 2’nci sınıfa çekilecek. Haftada 4 saat yabancı dil eğitimine ilave olarak fiziki şartları uygun olan okullar ilave 16 saat daha yabancı dil sınıfı açabilecek.

- Türkçe dersi, ilk 2 yıl 10 saat, 3 ve 4’üncü sınıflarda 8 saat, 5 ve 6’ncı sınıflarda 6 saat, 7 ve 8’inci sınıflarda 5 saat oldu. Böylelikle Türkçe dersi kademeli olarak azaltılacak. Buna karşılık matematik dersi uluslararası ortalamalarının yaklaşık 90 saat üzerine çıkarılacak. Fen Bilimleri dersinin öğretim süresinde toplamda 180 saatlik bir artış yapılacak.

10-12 öğrenci olursa

- Sosyal Bilimler kapsamında Halk Kültürü, Medya Okur-Yazarlığı ile Hukuk ve Adalet dersleri verilecek.
- 10-12 öğrenciye ulaştığında seçmeli ders sınıfı açılacak. Zorunlu dersler sınıflarda, seçmeli dersler öğretmenin bulunduğu derslikte verilecek.
- 5’inci sınıftan itibaren Kuran dersi haftada 2 saat seçmeli olacak. Öğrenci isterse 5-6 ve 7’nci sınıfta bu dersi almayıp 8’inci sınıfta seçebilecek. Tıpkı yabancı dil öğrenimindeki kur sisteminde olduğu gibi öğrenci seviyesine göre dersi ortak alabilecek.
- Okulda sınıf açabilecek sayıda öğrenci bulunursa, örneğin Musevi veya Rum çocuğu varsa onlara da kendi dinlerinin dersi verilecek. Temel Dini Bilgiler dersi kapsamında isteğe bağlı olarak İslam, Hıristiyanlık, Musevilik dinleri ile Alevilik inancına ait bilgilerin verilmesi öngörülüyor. Müfredat, ilgili toplum temsilcileriyle birlikte belirlenecek.

- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, bir seçmeli dersin açılması için 10-12 kişilik talep gerekeceğini ve İsteğe bağlı olarak Kürtçe, Zazaca, Abhazca, Çerkezce, Lazca, Boşnakça gibi dersler olabileceğini belirtti. Ancak en büyük sorunun öğretmen bulmada yaşanacağını ekledi.  İlk etapta müfredat ilan edilecek, kitaplar sonra hazırlanacak, ancak hocalar o müfredatı öğretecek.
Emojiye tıkla sayfaya duygunu bırak
+7


Daha kolay yorum yazabilmek için ücretsiz üye ol Üye Olmak İçin Tılka


Adınız Soyadınız: