Genel

Lazca Eğitimde Milad: Türkiye Okullarında İlköğretimde Lazca Seçmeli Ders Olarak Okutulacak

LAZCA RESMEN SEÇMELİ DERS: BAKAN AÇIKLADI.


Başbakan Erdoğan'ın Kürtçe'nin seçmeli ders olarak okutulacağını açıklamasının ardından Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer zazaca, Lazca, Abhazca'nın da seçmeli ders olacağını söyledi. Bu arada, Bakanlığın, 180 iş günü olan eğitim süresini arttırmak için çalışma başlattığı belirtildi. .
Başbakan Erdoğan partisinin grup toplantısında Kürtçe'nin seçmeli ders olacağını açıkladı. Erdoğan'ın açıklamasının ardından Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer yeterli öğretmen ve öğrenci varsa Zazaca, Kırmaniçe, Lazca, Abhazca'nın da seçmeli ders olacağını söyledi.

Dinçer'in verdiği bilgiye göre, ilk etapta müfredat ilan edilecek, kitaplar ise sonra hazırlanacak. Öğretmenler de hazırlanan müfredatı öğretecek.

Öğretmen ihtiyacı için başvurulacak ilk adres ise Mardin Artuklu ve Bingöl Üniversitelerindeki yüksek lisans yapanlar olacak.

Öte yandan, 5'nci sınıftan itibaren Kuran dersi de haftada 2 saat seçmeli ders olacak. Öğrenci isterse bu dersi almadan 8'nci sınıfa geçebilecek.

Bu arada, Milli eğitim Bakanlığı'nın, 180 iş günü olan eğitim süresini uzatmak için çalışma başlattığı belirtildi. Sözkonusu çalışmaya göre, bir yıllık eğitim süresi 190 ile 220 gün arasında olacak.

 

Kürtçe, Zazaca, Lazca, Abhazca,Çerkesçe seçmeli ders

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, dün TBMM grubunda "Kürtçe”nin okullarda seçmeli ders olacağını açıklamasının ardından Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer de bakanlığının hazırladığı seçmeli ders paketi ve ders çizelgelerini açıkladı.

Dinçer, ilköğretimde ders saatlerinin artacağını, buna karşılık 20 ayrı seçmeli dersin öğrencilerin seçimine sunulacağını belirtti. Eğitimdeki yenilikler şöyle:

- Halen 4’üncü sınıfta başlayan yabancı dil eğitimi 2’nci sınıfa çekilecek. Haftada 4 saat yabancı dil eğitimine ilave olarak fiziki şartları uygun olan okullar ilave 16 saat daha yabancı dil sınıfı açabilecek.

- Türkçe dersi, ilk 2 yıl 10 saat, 3 ve 4’üncü sınıflarda 8 saat, 5 ve 6’ncı sınıflarda 6 saat, 7 ve 8’inci sınıflarda 5 saat oldu. Böylelikle Türkçe dersi kademeli olarak azaltılacak. Buna karşılık matematik dersi uluslararası ortalamalarının yaklaşık 90 saat üzerine çıkarılacak. Fen Bilimleri dersinin öğretim süresinde toplamda 180 saatlik bir artış yapılacak.

10-12 öğrenci olursa

- Sosyal Bilimler kapsamında Halk Kültürü, Medya Okur-Yazarlığı ile Hukuk ve Adalet dersleri verilecek.
- 10-12 öğrenciye ulaştığında seçmeli ders sınıfı açılacak. Zorunlu dersler sınıflarda, seçmeli dersler öğretmenin bulunduğu derslikte verilecek.
- 5’inci sınıftan itibaren Kuran dersi haftada 2 saat seçmeli olacak. Öğrenci isterse 5-6 ve 7’nci sınıfta bu dersi almayıp 8’inci sınıfta seçebilecek. Tıpkı yabancı dil öğrenimindeki kur sisteminde olduğu gibi öğrenci seviyesine göre dersi ortak alabilecek.
- Okulda sınıf açabilecek sayıda öğrenci bulunursa, örneğin Musevi veya Rum çocuğu varsa onlara da kendi dinlerinin dersi verilecek. Temel Dini Bilgiler dersi kapsamında isteğe bağlı olarak İslam, Hıristiyanlık, Musevilik dinleri ile Alevilik inancına ait bilgilerin verilmesi öngörülüyor. Müfredat, ilgili toplum temsilcileriyle birlikte belirlenecek.

- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, bir seçmeli dersin açılması için 10-12 kişilik talep gerekeceğini ve İsteğe bağlı olarak Kürtçe, Zazaca, Abhazca, Çerkezce, Lazca, Boşnakça gibi dersler olabileceğini belirtti. Ancak en büyük sorunun öğretmen bulmada yaşanacağını ekledi.  İlk etapta müfredat ilan edilecek, kitaplar sonra hazırlanacak, ancak hocalar o müfredatı öğretecek.

Emojiye tıkla - Yorum yap - Paylaş
Bu içeriği Sosyal Ortamda Paylaş

Bu haberi okuyanlar aşağıdakileri de okuduNabi Avcı: Kürtçe, Lazca, Çerkezce öğretmenleri alacağız
Lazca
Nabi Avcı: Kürtçe, Lazca, Çerkezce öğretmenleri alacağız

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ”Hangi ilde kaç Kürtçe, Lazca, Çerkezce öğretmenine ihtiyacımız var, bunların dökümlerini çıkarıyoruz. Bu alanda tezsiz yüksek lisans, lisans eğitimi

2 yılda 47 bin 391 öğrenci "tehlikeli altındaki dilleri" seçti
Lazca
2 yılda 47 bin 391 öğrenci "tehlikeli altındaki dilleri" seçti

Adıgece, Abazaca, Kurmanci, Kırmancki, Lazca, Gürcüce, Boşnakça, Arnavutça'nın da bulunduğu yaşayan diller ve lehçeler seçmeli dersini 2021-2022 eğitim öğretim yılında 23 bin 28,

Lazca Öğretim Programı Girişiminde Son Durum
İrfan Çağatay Aleksiva
Lazca Öğretim Programı Girişiminde Son Durum

Lazca Öğretim Programı Girişiminde Son Durum İrfan Çağatay Aleksishi Malumunuz olduğu ya da olmadığı üzere, 2012'nin Haziran ayında Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer bir açıklama

Rize’de 82 öğrenci Lazca eğitim görüyor
Lazca
Rize’de 82 öğrenci Lazca eğitim görüyor

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) ortaokulların haftalık ders çizelgesinde seçmeli dersler arasına aldığı Lazca'yı Rize’de 82 öğrenci öğreniyor.

OKULLARDA LAZCA ÖĞRETİMi VE LAZ KÜLTÜRÜ İLE İLGİLENEN İNSANLARIMIZIN BU KONUDAKİ TAVRI
Ergün Konakçı
OKULLARDA LAZCA ÖĞRETİMi VE LAZ KÜLTÜRÜ İLE İLGİLENEN İNSANLARIMIZIN BU KONUDAKİ TAVRI

Önümüzdeki eğitim-öğretim yılında seçmeli ders olarak yaşayan diller ve lehçeler adı altında talep olursa 5.sınıftan başlanarak Lazca öğretim verilecek ama bu konuda yeterli

"Benim için üzülme" Lazca için, Kültürün için üzül.....
Ramazan Kosanoğlu ǨLEMURİŞİ
"Benim için üzülme" Lazca için, Kültürün için üzül.....

Çekimleri Artvin/ Arhavi ve Hopa'da yapılan, kısa zaman sonra ulusal bir televizyon kanalında Mahsun KIRMIZIGÜL imzasıyla yayınlanacak "Benim İçin Üzüme" adıyla dizi yayınlanacak.

Gişiş yap yada ücretsiz üye ol

İçerik Takvimi

Rize nöbetçi eczaneleri
HANGİ BELEDİYEYİ DAHA BAŞARILI BULUYORSUNUZ?