Güzel bir gündü

sponsor bağlantıları


Güzel bir gündü
Ramazan Kosanoğlu Klemurishi

3. çayın başladığı şu günlerde çay toplamaya  bir gün ara verdim.
Bugün için birkaç gün öncesinden yapılmış planlarım vardı. Önce Fındıklı’ya gidip Lazca gazete Ağani Muruntsxi'yi alacak, dönüşte Ardeşen Belediye Başkanı aday adayının  basın toplantısına katılacaktım.
Bana göre erken saatlerde Çamlıhemşin’deki evimden önce Ardeşen’e  ardından da Fındıklı’ya geçecektim. Ardeşen’de dolmuş beklerken sevgili Osman Özel’i aradım.   Fındıklı’ya gideceğimi, birlikte çay içmek istediğimi söyledim. Sağ olsun beni kırmadı ve 15-20 dakika Sonra Saim’in Yeri’nde buluşabileceğimizi söyledi.   Hemen sonrasında Fındıklı’ya doğru yola çıktım. Fındıklı’ya az kala dolmuştan indim. Biraz yürümek istedim. Nedenini bilmiyorum fakat Fındıklı’da kendimi hep iyi hissetmişimdir. 

Güzel bir gündü

 

Fındıklı’da arka sokaklardan bir tanesine girdim ve  yürümeye başladım.  “arsi & arma Lazca isim taşıyan kuaför dükkanı dikkatimi çekti. Her zamanki merak ve ilgi ile fotoğrafını çektim. Ben fotoğraf çekerken hemen karşındaki işyerinden bana seslenen birini gördüm.

 

Neden fotoğraf çektiğimi sordu. Kendisine Lazca isim taşıyan işyerlerini sevdiğimi ve herkesin görmesi için yayınlayacağımı söyleyince kendisinin de ilgili olduğunu söyledi. Beni “monaliza” adlı kendi dükkanına götürdü.

 Dükkanını gezdirdi. Kendini tanıttı. Adı Gürkan Albayrak idi.  O sırada içeride bulanan biri yanıma geldi ve bana Laz dili ve Kültürü hakkında sorular sormaya başladı. Kendisini tatmin ettiğimi düşündüğüm yanıtlar vermeye çalıştım. Kendisinin de Laz dili ile ilgili olduğunu, Laz alfabesi ve bilgisayarda bu harfleri nasıl yazabileceğini sordu. Kendi bilgisayarlarına geçip bunları göstermek istediğimi söyledim ve  Lazca Klavye programını indirdim. Daha önce hazırladığım Laz alfabesinin anlatımının bulunduğu web sitesini açıp izlettim. Lazcayı nasıl yazacağını da gösterdim. Osman Özel ile buluşacağımdan nazik çay davetini kabul edemeden oradan ayrıldım. 

 

Caddenin diğer ucunda “Ağani Murintsxi” gazetesini almak için bir işyerine gittim. 5-10 tane gazete aldım. Saim’in yerine gitmeden yolda Osman ağabey  ile karşılaştık. Çaylarımızı içmeden önce “upi cafe” adlı bir yerden bahsetti. Rahmetli Nurdoğan Demir Abaşişi’nin oğlu Coşkun Demir’in olduğunu söyledi.  Nurdoğan Abaşişi Laz kültürüne çok katkısı olan biri idi. Oğlu ile tanışmak istediğimi söyledim. Hemen yakınında olan “upi cafe” kapısından içeri girer girmez hiç görmediğim Coşkun beyin rahmetli Nurdağan ağabeyin oğlu olduğunu anladım. Babasına ınanılmaz benziyor idi. Kendisi ile tanıştık ve hemen arka taraftaki açık yerde ikişer çay içtik.  Osman ağabey  ile Lazca ile ilgili sohbet ettik. Çok fazla olmasa da hasret gidermiş olduk. Zaman kısıtlı idi ve istemeden de olsa erken vedalaştık.  Ardından basın toplantısı için Ardeşen’e doğru yola çıktım.

 

Ardeşen Belediye çay bahçesindeki basın toplantısına katıldım. Laz dili ve kültürüne hiç yabancı olmayan, bizim daha çok şarkılarından tanıdığımız sevgili ağabeyimiz Tahsin Ocaklı Ardeşen belediye Başkanlığına aday adayı olduğunu resmen duyurdu. Güzel de bir konuşma yaptı. Yanına gidip kutladım

Hemen  ardından çay bahçesine geçtik. Burada Gelişimtv genel yayın yönetmenini Turgay Terzibaş’ı gördüm. Kendisi ile televizyonun Lazca anonsunu yaparken stüdyoda tanışmıştık. Merhabalaştık.  Türksat uydu yayını ile ilgili konuştuk. Elimdeki Lazca gazeteyi basın mensubu olmasından dolayı gösterdim. Masanın diğer ucundaki “Kurtlar Vadisi” ve “Benim İçin Üzülme” ile tanıdığımız Abidin Yerebakan dahil herkes gazeteyi incelemeye başladı. Gazete hakkında uzun uzun konuştuk. Oradaki herkesin yüzünde bir gülümseme vardı. Normal olarak hepimiz ilk kez köy dili zannedilen Lazca bir gazete  okuyorduk.
Gazete tasarımı ve içeriği gayet başarılı oldu. Keyifle okuduk.
O arada Abidin Yerebakan ile sohbet etmeye başladık. Güncel konulardan Lazcaya kadar uzun uzun konuştuk. O arada oğlu bir poşet getirdi. İçinden bir içecek çıkarttı. Adına baktım “Laz Bombası” yazıyordu. Merak edip incelemeye başladım. İçeriğini okuyunca şaşırdım. Bildiğimiz lahana (lu) ile enerji içeceği hazırlamışlar. Adı da ilginç doğrusu. O arada Tahsin Ocaklı ağabey de sohbete katıldı ve uzun uzadıya konuştuk. Kendilerinden izin isteyerek eve doğru yola çıktım.


Bir gün içinde bir çok  yerde bir çok şeyler ile karşılaştım. Bugünü de kurtarmıştım kendime göre. Zira bir harf bile olsa birine öğretmenin hazzı ile evin yolunu koyuldum.

Dolmuştan inip eve giderken anadilimde gazete okuma keyfini çıkarttım. Eve geldiğimde ertesi gün toplayacağım çayın planlarını yapmaya başladım. Bir günü daha devirdiğimi fark ettim.  Yeni günde yine güzel şeyler yaşamak dileği ile….
Guri Kayite….


Ramazan Kosanoğlu Klemurishi

 www.lazca.org

 
Emojiye tıkla sayfaya duygunu bırak
+6


Daha kolay yorum yazabilmek için ücretsiz üye ol Üye Olmak İçin Tılka


Adınız Soyadınız:


  • Yazar: Lazca
  • Zaman: 17-09-2013, 22:41
  • Etiketler: Lazca