Ramazan Kosanoğlu ǨLEMURİŞİ

Her Şeyin Başı Sağlık!

Bir soruna dikkat çekmek istiyorum.
Ramazan Kosanoğlu Klemurişi


Yaşadığımız bölgedeki sorunlara sırtımızı dönmek yerine çözüme yardımcı olmak adına Rize/Ardeşen, Pazar, Çamlıhemşin ve daha bir çok çevre ilçelere hizmet veren Kaçkar Devlet Hastanesi ile ilgili gözlemlerim....

Bugün Rize/Pazar Kaçkar Devlet Hastanesine gitmek için Çamlıhemşin'deki evimde dolmuşa bindim. 
Dolmuştakiler kendi aralarında konuşuyorlardı. Meğer o dolmuşu onlar tutmuş Rize'ye hastaneye gidiyorlarmış. Kaçkar Devlet hastanesinde (KDH) sorunu ile ilgili doktor yokmuş. Ben KDH'de indim. Babamın hastalığı ile ilgili sıra almaya gittim. Bir de ne göreyim babamın kalp doktoru hastaneden ayrılmış. Yani Hastanede kardiyoloji doktoru yoktu. Yönetime gittim ve bilgi aldım. Sağ olsunlar benimle ilgilendiler. 
Uzuuuun uzun konuştuk. Ben konuştum onlar dinledi, onlar konuştu ben dinledim. 
Kimin haksız olduğu çok da önemli değil onların da sıkıntısı var. Hastane yönetimi hastalara hizmet verebilmek için çalışıyor bunu hissettim. 

Bu ve benzer araştırmalar sonrasında edindiğim kanı şu şekilde oldu. 

Doktor sıkıntısının temel kaynakları: 
1- Kalp doktoru gibi bu gibi hastanelerde tek doktor var ise tek doktorlar gecesini gündüzünü hastaneye ayırıyor. Mesai saatleri dışında bile hasta olunca gitmek zorunda kalıyor. Tek doktor olunca gecesini gündüzünü bu işe ayırıyorlar. Bunlar robot değiller sonuçta insan. Bu şartlarda kim çalışmak ister?

2- Rize'nin geneline göre doktor ortalaması varmış. Yani istatistiklere bakıldığında Rize ilindeki doktor sayısı baz alınıyor. 
Rize araştırma ve diğer hastanedeki doktor sayısı bu bölgeyi sayısal olarak kapsadığı için doktor ataması yapılmıyor. Yani Rize merkezdeki doktorlar istatistikleri sayıldığı için bir hastanede boş kadrolara bile doktor atanmıyor.

3- Doktorlar mecburi görevleri biter bitmez buradan gidiyorlar. Neden mi? Bence çalışma koşulları çok ağır. Doktor olmayınca extra (gece gündüz) görevdeler. Yani tam bir kısır döngü. 

4- Sağlık-Sen 2013 sağlık çalışanları şiddete maruz kalma araştırmasına göre en az şiddete Karadeniz'de karşılaşıyorlar. Yani Türkiye'nin bu anlamda en iyi yerlerinden biri olmasına rağmen yine de şiddete maruz kalma bir etken gibi gözüküyor. 

5- Gözlemlerime göre hastanenin sadece bir gişesinden günde 60-80 hasta doktor sırası dolduğu için evlerine yada başka hastanelere gidiyorlar. Hasta Hakları Birimi bu konuda istatistik tutmuyor ve kendilerinin verdiği bilgiye göre de böyle bir zorunlulukları da yok. İnternetten sıra almak ise neredeyse imkansız! 10-15 günden önce alabilen şanslı. 

Gözlemlerime göre Kazım amca dahiliyeden gün alamamıştı dedim ki internetten sıra alamadın mı? "15 gün sonrasına sıra veriyor" dedi. Gözünde iltihap olan başka bir arkadaşıma da 15 gün sonra göz dokturuna gün veridiler. yani talep var ilgi yok, yeterlilik yok.

5- Doktorlar açısından bu hastanede kalmak için bir sebepleri yok. Eşleri ile ailece gidebilecekleri bir yer yok. Sosyal aktivite yok. Çocuklarını okutacakları adam akıllı okullar yok. yok oğlu yok. Yani bu coğrafya terk edilmiş harabe görünümünde.

Bu sıkıntıların yanına bilinçsiz hastalar da eklenince tedavi olmak bir kenara sorunlar yığını haline geliyor. 

Yerel basın sorunları dile getirmekten uzak. Zaten böyle bir misyonları da yok! Ortada mağdur olan halkın hakkını dillendiren hiç kimse yok. Bana göre yörede haber sitesi, medya yok. Halkın sesi bu bölgede yok.

Siyasiler çözüm üretmek konusunda katkıları gözlenmiyor. 

Hastaneye olan güven de yok. Bu sebepten ne zaman Rize'ye gönderilsek yanımızda komşularımızı görmemiz mümkün. Çünkü herkes Rize'de. Koskoca bir bina var ama içinde hizmet olmayan bir yer izlenimi var. Oysa hastane imkanlarının en iyi hizmeti sağladığını düşünüyorum. 

Çözüm?
KDH otel mi olacak, yıkılacak mı, taşınacak mı söylentileri bir kenara bırakırsak bence Kaçkar hastanesi RTEÜ bağlanması tartışılabilir. 
Bölge hastanesi olarak bilinen ama sadece devlet hastanesi olan Kaçkar bu halde bu bölgeye hizmet edemediği izlenimi var. 
İnsanlar bağlı oldukları silsile ile sağlık hizmetlerini almalıdırlar. 
Büyük hastanelere gitmeden önce aile hekimlerine başvurmalıdır.
Belkide aile hekiminizin çok rahatlıkla çözebileceği sağlık sorunlarınız için onca parayı harcayarak gerekten büyük sorunları olan insanların sıra bulamamasına vesile oluyorsunuzdur.

Siyaset hastanelerdeki bu yığılmaya sebep olan doktor sıkıntısını gidermelidir. 

Rusya'nın Moskova kentinde yaşadığım sağlık ile ilgili bir anımı yazarak bitirmek istiyorum.

Rusya'da kaldığım otel odasının penceresini açık unutunca hastalandım. Ertesi sabah bir doktor bir hemşire odama geldi. Beni muayene ettiler. Beni ambulansa bindirip bir hastaneye götürdüler. 
Orada tetkikler yaptılar. Oradan da başka bir hastaneye yatırdılar. 
6 gün hastanede yattım. Her sabah odamın içindeki masaya doktor gelip gün be gün hastalığım hakkında bana bilgi verdiler. İsteklerimi sordular. İnsan olduğumu hissettirdiler. İlgilendiler....

Sahi ne mi olmuştu bana? Üşütmüşüm! Bütün bunlar, 6 gün hastanede kalmam, ambülans ile beni almaları, 2 hastane değiştirmeleri üşüttüğüm içindi. Aslında üşüttüğüm için bile değildi. İnsan olduğum içindi. Tek kuruş ücret de almadılar. 
ve bütün bunlar 2binli yıllarda yaşandı.

Sağlıklı bir ömür diliyorum...

Ramazan Kosanoğlu....
Emojiye tıkla - Yorum yap - Paylaş
Bu içeriği Sosyal Ortamda Paylaş

Bu haberi okuyanlar aşağıdakileri de okuduRTE ÜNİVERSİTESİNE  ONKOLOK  ATAMASI YAPILDI. ARTIK İKİ DOKTOR HİZMET VERECEK
yasam saglik
RTE ÜNİVERSİTESİNE ONKOLOK ATAMASI YAPILDI. ARTIK İKİ DOKTOR HİZMET VERECEK

Ankara Dr. Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli Uzm. Dr. Recep Ak’ın ataması Sağlık Bakanlığı tarafından yapıldı. Yeni doktor, yaklaşık 10 gün

RİZE'DEKİ İKİ HASTANEDE RANDEVÜSÜZ HASTALAR KABUL EDİLMEYECEK
yasam saglik
RİZE'DEKİ İKİ HASTANEDE RANDEVÜSÜZ HASTALAR KABUL EDİLMEYECEK

Rize il sağlık müdürlüğü yaptığı açıklamada Rize merkezde bulunan iki hastanenin 7 Aralık 2020 tarihinden itibaren sadece randevulu hastalara hizmet vereceğini duyurdu.

FIRTINA DERESİNDE RAFTİNG KAZASI 5 KİŞİ YARALI
Haber / Karadeniz haberleri
FIRTINA DERESİNDE RAFTİNG KAZASI 5 KİŞİ YARALI

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesi Mekaleskirit köyü yakınlarında kimliği belirlenemeyen 5 kişi Fırtına dersesinde rafting yaparken bottan düştü. Fırtına deresinşn azgın sularına kapılan

RİZE ARDEŞEN İLÇESİNDE KENDİ KESTİĞİ AĞACIN ALTINDA KALDI
Ardeşen (At'aşeni)
RİZE ARDEŞEN İLÇESİNDE KENDİ KESTİĞİ AĞACIN ALTINDA KALDI

Rize'nin Ardeşen ilçesine bağlı Armağan köyünde odun yapmak için gittiği ormanda kendi kestiği ağacın altında kalan Süleyman Ermiş (40) yaşaını yitirdi.

DENİZE GİREN GENÇ BOĞULARAK YAŞAMINI YİTİRDİ
Rize Pazar (Atina)
DENİZE GİREN GENÇ BOĞULARAK YAŞAMINI YİTİRDİ

Pazar'da denize giren genç boğularak hayatını kaybetti Pazar Hamidiye Plajında serinlemek için denize giren 19 yaşındaki genç, boğularak hayatını kaybetti Rize’nin Pazar İlçesi

ÇAMLIHEMŞİN'DE TELEFERİKTEN DÜŞEN İKİ KİŞİDEN BİRİ ÖLDÜ
Rize Çamlıhemşin (Vija)
ÇAMLIHEMŞİN'DE TELEFERİKTEN DÜŞEN İKİ KİŞİDEN BİRİ ÖLDÜ

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinde yük taşımak için kullanılan teleferikten düşen iki kadından biri öldü, diğeri yaralandı.Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinde yük taşımak için kullanılan

Gişiş yap yada ücretsiz üye ol

İçerik Takvimi

İlginizi Çekebilir

img
Ali İhsan Aksamaz kitapları
13-07-2013, 19:45
img
LAZCA HAİKULAR (ŞİİR)
24-10-2018, 22:21
Rize nöbetçi eczaneleri
HANGİ BELEDİYEYİ DAHA BAŞARILI BULUYORSUNUZ?