Anasayfa » Artvin Arhavi (Ark'abi) » DİKYAMAÇDER BASIN BİLDİRİSİ


DİKYAMAÇDER BASIN BİLDİRİSİ

sponsor bağlantıları


Artvin Arhavi Dikyamaç Derneği basın bildirisi yayımladı. 
Arhavi'deki taş ocağının çevreyi olumsuz etkilediği gerekçesi ile karşı çıkan Arhavi Dikyamaç Derneği kamuoyuna basın bildirisi yayımladı. 
Yayımlanan basın bildirisinde turizmi olumsuz etkilediğini ve yerleşim yerlerinin altının oyulduğu vurgusu yapıldı. 
İlgili basın bildirisi şu şekilde


DİKYAMAÇDER BASIN BİLDİRİSİ
"Köyümüz ve cıvar iki köyün sınırları içinde faaliyet gösteren mevcut Taş ocakları aynı zamanda önemli turizm bölgesi yolu üzerinde bulunmaktadır.
Bu taş ocakları üç merkezi köyün hemen altında evlere 60-60 m yakınındadır. Adeta bu önemli yerleşim merkezlerinin altı oyulmaktadır. Ocaklardan çıkan yüksek emisyon, toz bulutu çevreye, meyve ağaçlarına ve tarım alanlarına büyük zarar vermektedir. Bölgenin önemli gelir kaynağı olan arıcılık ve doğal bal üretimini de büyük ölçüde baltalamaktadır. Bu hali ile insan sağlığını da tehdit etmektedir. Ayrıca bölgenin topoğrafik yapısı yani sarp arazi yapısı yönetmeliklere uygun üretim yapılmasına asla izin vermemektedir.  Nitekim yönetmeliklere aykırı vahşı yöntemlerle üretim yapılmakta ve buna bütün itirazlarımıza rağmen devem edilmektedir. Son olarak 5 Ocak 2021 tarihinde yapılan uygunsuz patlatma nedeniyle 5-6 apartman büyüklüğünde taş kütlesi yamaçtan kaymış ve karayolunun uzun süre trafiğe kapanmasına neden olmuştur.
Karayoluna bitişik bu şekilde taş ocağı işletmesi yönetmeliklere de asla uygun değildir. Nitekin yaşanan bu kaza bunun açıkça göstergesidir.
Bölgedeki faaliyet gösteren taş ocakları kapatılmalı ve yerleşim yerlerine uzak bölgelerde üretimin yapılması sağlanmalıdır.
Köy binaları ile tarihi eserlerin patlatmalarda oluşan deprem etkisi nedeniyle çatlaklar meydana gelmiştir. Bunların bir kısmı yıkılmış bir kısmı ise yıkılma tehlikesi göstermektedir.
Mevcut taş ocakları bölge insanın yaşamını tehdit etmektedir.  Bölgeye verilen zarar tazmin edilmelidir.
Dikyamaç Köyü Kalkındırma  Eğitim Kültür Sanat Müze geliştirme ve Dayanışma Derneği 
TAŞ OCAKLARI ÇED KAYASI KARAYOLUNU KAPATTI"Emojiye tıkla sayfaya duygunu bırak
0


Daha kolay yorum yazabilmek için ücretsiz üye ol Üye Olmak İçin Tılka


Adınız Soyadınız: