Anasayfa » Haber » ERDOĞAN "TÜRK TÜRKLÜĞÜ İLE ÖVÜNSÜN, LAZ LAZLIĞI İLE ÖVÜNSÜN"


ERDOĞAN "TÜRK TÜRKLÜĞÜ İLE ÖVÜNSÜN, LAZ LAZLIĞI İLE ÖVÜNSÜN"

sponsor bağlantıları


CUMHURBAŞKANI VE AKP GENEL BAŞKANI ERDOĞAN GRUP TOPLANTISINDA ANDIMIZ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPARKEN "HER ETNİK UNSUR KENDİ ETNİK UNSURU İLE İFTİHAR EDER. TÜRK TÜRKLÜĞÜ İLE ÖVÜNSÜN, LAZ LAZLIĞI İLE ÖVÜNSÜN" DEDİ.

Erdoğan, bu tür tartışmaların, günlük siyasetin ötesinde, Türkiye'nin demokrasi, istiklal, hak ve hukuk mücadelesi sürecinde sembolik anlamı olan hususlar olduğunu vurguladı.
- "Irkçılık yapma boyutuna taşımayalım"
"Ben Türk'üm ama ben Türkçü değilim. O başka bir şey, o başka bir şey. Irkçılık bizim dinimizde yasaklanmıştır, yok. Her etnik unsur, kendi etnik unsuruyla iftihar edebilir. Türk de Kürt de eder, Laz'ı da eder, Çerkez'i de eder, Roman'ı da eder ama cılık cılık etmez. Mesele bu." ifadelerini kullanan Erdoğan, şöyle konuştu:
"Şimdi sizin Türkçülük yapma hakkınız var ama öbür tarafta benim Kürt vatandaşımın siz böyle yaptığınız zaman ne hakkı doğar? Kürtçülük yapma hakkı doğar. Bırakalım Türk Türklüğüyle, Kürt Kürtlüğüyle, Laz Lazlığıyla, Roman Romanlığıyla, Çerkez Çerkezliğiyle, Abaza Abazalığıyla övünsün ama asla bunu kalkıp da ırkçılık yapma boyutuna taşımayalım. Bunu yaptığınız anda ayrımcılık yapmış olursunuz. İşte AK Parti olarak biz kurulduğumuzdan bu yana bu yanlışın içine düşmedik. Türkiye Cumhuriyeti devleti, 81 milyon vatandaşımızın tamamının ortak devleti olduğuna göre, sembolik unsurlarımızın da hepimizi kucaklaması gerekir." dedi
Emojiye tıkla sayfaya duygunu bırak
0


Daha kolay yorum yazabilmek için ücretsiz üye ol Üye Olmak İçin Tılka


Adınız Soyadınız: