Anasayfa » Yazarlar » Osman Kuyumcu P'izma » Ortalıkta "Karadenizli bir Lazın Kürt'e Mektubu" adı altında dolaşan bir yazı var.


Ortalıkta "Karadenizli bir Lazın Kürt'e Mektubu" adı altında dolaşan bir yazı var.

sponsor bağlantıları


Ortalıkta "Karadenizli bir Lazın Kürt'e Mektubu" adı altında dolaşan bir yazı var.<!--more-->

Hükümet eliyle Kürt sorunun çözülmesi için çaba harcanan böylesi bir dönemde bu yazının ortaya çıkması maniardır. Bu yazı art niyet ya da sahtekârlığın değilse, cahilıliğin ürünüdür. Bu yazıyı yazan kişi bir LAZ olamaz. Eğer ruhunu satmamış ya da yanılgı içinde değilse Lazca konuşma merakı olmayan bir tek LAZ olamaz. Lazlar adına, bu tür kışkırtıcı, bir halkı başka bir halka karşı düşman edici ifadelerin vatan sevgisiyle ilgisi yoktur. Laz adını kullanarak yapılan bu tür istismarcı, alet edici yayınlara karşı bir refleks göstermek lazım.

"Lazca konuşma merakım hiç olmadı. Ana dilde lazca isteğim. olmadığı gibi" diyen biri nasıl laz olabilir ? Biz, babalarımıza, annelerimize, dedelerimize, ninelerimize ne kadar aitsek, ana dilimiz de bize o kadar aittir. Onu reddeden bir anlayış mahküm edilmelidir. İnsan, dinini, ideolojisini seçebilir ama cinsiyetini ve milliyetini kendisi seçemez. Bu bir tercih meselesi değil, bir var oluş kaidesidir, bizi var eden realitenin kendisidir. İstersek iki, üç, beş veya daha fazla dil öğrenebiliriz. Anadili dışındaki diller üstümüzdeki elbiseler gibidirler. Lazım oldukça bir başkası ile değiştirebiliriz, tercihen kullanırız. Ama anadilimiz DERİMİZdir bizim. Onu değiştirme şansımız, hakımız yok. Aksi durum, aslını inkâr etmek olur.

Bu mektubun sahibinin söylediğinin aksine, biz Lazlar dilimizin yok olmasını istemiyor, onu korumak istiyoruz, Binlerce yıldır kıllanıla gelen dedelerimizin yerlerimize verdikleri isimlerin Türkçeleştirilmesini de istemiyoruz. Zamana yayılmış asimilasyonala karşı karşıyayız. Dede ve nine torunuyla anlaşamıyor. Lazca itibarsızlaştırıldığı, gereksiz bir varlık olarak algılatıldığı için cahil halkımız çocuklarına lazcayı öğretmek istemiyor, bu durum öylesine yagınlaşmış ki bir toplu kültürel intihar halini almıştır. Yeni nesiller lazca bilmiyor. Buna sevinenler olabilir, bu sevinç cahillikten değilse hainliktendir. Biz Türkü de Kürd'ü de kardeş biliyoruz. Türk ya da Türk olmadığı halde kendini Türk sayan kardeşlerimiz Kürtlere bizim adımızı kullanrak mektup yazmasınlar. Kardeşlik daha da geliştirilmek isteniyorsa, devlet erkini elinde bulunduran Türk kardeşlerimizi devletin gücünü kullanarak bizi asimile etmeye çalışmasınlar. Aslımızı kaybedersek her şeyimizi kaybederiz.

ANADİLİ İNSANIN DERİSİDİR

O.K

not: Bu "mektubu" yazanın Laz olmadığı ve soyadı ve yaşadığı ilçe bilinmektedir. Çok kısa zaman içerisinde bilgileri derleyip sizlere aktaracız.

&nbsp;
Emojiye tıkla sayfaya duygunu bırak
0


Daha kolay yorum yazabilmek için ücretsiz üye ol Üye Olmak İçin Tılka


Adınız Soyadınız: