Anasayfa » Haber » Karadeniz haberleri » SOSYAL MEDYA ÇAYKUR KURA ÇEKİMİNİ KONUŞUYOR


SOSYAL MEDYA ÇAYKUR KURA ÇEKİMİNİ KONUŞUYOR

sponsor bağlantıları


Sosyal medya bu kura çekimini tartışıyor


Rize Yenişehir Spor Salonu'nda ÇAYKUR’un Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun'daki 46 fabrikasında çalışacak mevsimlik işçilerin belirlenmesi için yapılan kura çekimi sosyal medyada gündem oldu.
Rize 3. Noteri Melahat İbrişim’in kontrolünde noter kâtibi Ulaş Turanlı tarafından çekilen kura sonucunda işe girmeye hak kazanan adaylar belli oldu.
kura1-010.jpg

Gündoğdu Çay Fabrikası kurası çekilirken noter katibi Ulaş Turanlı, çektiği kura taşlarını yapışık olduğu gerekçesiyle kutuya atıp yeniden çekmesinin videosu bir çok kullanıcı tarafından paylaşılarak, hile yapıldığı yorumlarına neden oldu.

Gündoğdu Çay Fabrikası’nda işe girmeye hak kazanacak 10 asıl kurası çekimi sırasında 9. Asıl adayın belirleneceği kura çekiminde kura kutusundan taş çeken noter katibi Ulaş Turanlı, kutu içinde birbirine yapışan taş çekince taşları ayırarak yeniden kura kutusuna attı. Turanlı, daha sonra eliyle kura kutusunu karıştırarak kura çekimine devam etti.

Bu durum Noter Melahat İbrişim tarafından da tutanaklara geçilirken kuranın usulüne uygun bir şekilde gerçekleştirildiği kaydedildi.

Tutanakta şu ifadelere yer verildi: “Kırkdördüncü sıradaki Gündoğdu Çay Fabrikasının dokuzuncu sırasındaki asıl işçi sıra numarasının belirlenmesi esnasında kutudan birbirine yapışmış halde ve üzerindeki numaralar görünmeyecek vaziyette olan iki adet taş çıkması üzerine bu taşlar tekrar kutuya atılarak kutu içerisinde bulunan tüm taşlar tekrar karıştırılmak suretiyle çekilişe devam edilmiştir…” 
kuratutanak.jpg

Konunun sosyal medyada şiddetli şekilde tartışılması üzerine Öz Gıda-İş Sendikası Doğu Karadeniz Rize Şube Başkanlığı tarafından da bir açıklama yapıldı.

Açıklamada, noter kurasında bir sıkıntı olmadığı belirtilerek, “Çaykur’un Mevsimlik İşçi kadrosunda istihdam edilmek üzere alınacak olan 300 asıl işçi kadrosu için 12 Nisan 2021 Pazartesi günü Rize Yenişehir Kapalı Spor Salonunda Rize 3. Noteri huzurunda ve bizimde Öz Gıda-İş Sendikası D. Karadeniz Rize Şube Başkanlığı olarak gözlemci sıfatıyla bulunduğumuz kura çekimi, Pandemi kuralları gereği izleyici alınmadan fakat TVden canlı olarak yayınlanmak suretiyle kuraya katılan tüm arkadaşların hakkını ve hukuklarını gözeterek, adil ve hakkaniyetli bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Kura çekilişi esnasında, kurayı çeken noter katibi arkadaşımız tarafından kutudan 2 adet kura numarasının yazılı olduğu taş yapışık ve numaralar okunmayacak şekilde sehven kutudan çıkartılmış fakat kural gereği iki taş aynı anda çekilemeyeceği için taşlar Noter gözetiminde tekrar kutuya geri atılmış, konuyla ilgili bütün sorumluluk Noter tarafından alınmış olup ekteki tutanak tutularak çekilişe devam edilmiştir. Gözlemci olarak katıldığımız ve televizyonda da yansıdığı gibi bu çalışmaya vakıf olduğumuzu ifade ediyor, Emekçi kardeşlerimize hayırlı olmasını diliyoruz.” ifadelerine yer verildi.

İlgili video

kaynak: Pazar53.com Emojiye tıkla sayfaya duygunu bırak
0


Daha kolay yorum yazabilmek için ücretsiz üye ol Üye Olmak İçin Tılka


Adınız Soyadınız: