Karadeniz haberleri

ÇAY ÜRETİCİSİ DERTLİ

Yaş çay sezonu resmi olarak açılmasına kısa bir süre kala çay üreticisi sorunlarının çözülmesini bekliyor

TÜİK verilerine göre resmi enflasyonun TÜFE bazında %60’i geçtiği bir dönemde, çay üreticisi  çay gübresini geçtiğimiz yıl tonunu 3 bin 500 lira alabiliyorken, şimdilerde ise 9-10 bin lira seviyesine çıktı. 7 lira civarında olan mazotun da litresi 20 lirayı geçmiş durumda. Her geçen gün fakirleşen çay üreticisinin cebinden hem kazancı eksiliyor hem de çayı para etmez hale geliyor.

Her şeyin fiyatı bir yılda 100% artarken çaya ne kadar zam yapılacağı merak konusu. Çay çiftçisi ise sorunlarına çözüm bekliyor.
Kimileri az miktarda gübre alırken kimileri de 1. çay sezonu bitene kadar gübre almıyor.
Kara geçen kışın ardından hiç mahsul almamış çay çiftçisinin binlerce lirayı bulması da çok güç.
 
Üretici tatmin edici yaş çay fiyatı bekliyor
Geçtiğimiz yıl yaş çay fiyatı destekleme hariç 3 lira 87 kuruş olarak açıklanmıştı. 13 kuruş da destekleme verilmişti.
Üretici bazında her şeyin 100% arttığını günümüz koşullarında TÜİK verilerini aşağıya sıralayayım  (https://data.tuik.gov.tr/Bulten/Index?p=Tuketici-Fiyat-Endeksi-Mart-2022-45792)

Çay üreticisine verilecek rakam merak konusu. Eğer enflasyon üzerinden gidilirse yaş çay üretici ezilecektir.
 Tarım ürünleri üretici fiyat endeksi (Tarım-ÜFE) Şubat ayın rakamlarına göre zam yapılırsa yaş çay kilogram fiyatı destekleme hariç (destekleme 17 kuruş) 8 lira 31 kuruş   (ki bu en yüksek olanı)

Eğer TÜFE üzerinden hesap edilirse 6 lira 23 kuruş gibi bir rakam öngörebiliriz. En yüksek rakam bile çiftçin  bir ton çay karşılığında bir ton gübre alamayacaktır. Üstelik bu zamdan sonra bir sezon boyunca çay satacaksınız ve seneye kadar bu paranız ne kadar daha eriyecek bilemiyoruz. Bu verilere göre seneye aldığınız paranın yarısından fazlası erimiş olacak.
 
Yetkililer bu sorunları görmeli ve çay üreticisini ezdirmemelidir. Bu mesele sadece çay meselesi değildir. Koskoca Doğu Karadeniz’in geçim kaynağıdır. Buralarda çorbalar çayla kaynıyor. Bu mesele sadece yöneticilerin de meselesi değildir. Çay üretici sorunlarını her platformda dillendirmek muhalefetinden tutun yetkililere kadar herkesin dert edinmesi gereken bir meseledir.

Üzülerek söylüyorum ki çiftçi olarak her geçen gün çaydan daha az para kazanıyoruz, kazandıklarımızı da enflasyon karşında hızla kaybediyoruz. Para kazanamadığınız işi yapmazsınız. Bölgemizde Çaykur’un iş ilanına başvuran binlerce insanımıza binleri daha katarız. İşsizler ordusu oluşur. 
Matematik hesabından öte hesaplar yapmak lazım. Özel sektör sorunlarına hiç girmiyorum. Eğer Çaykur kotayı kaldırırsa veya dönüm başına makül bir kilo arttırımına giderse ve  kontenjanı arttırırsa özel sektörün karşında üretici güç kazanır. 
Sürdürülebilir bir tarım için hepimizin yapacağı şeyler var.

Çiftçiyi ezdirmeyin.
 
Ramazan KOSANOĞLU
Emojiye tıkla - Yorum yap - Paylaş
Bu içeriği Sosyal Ortamda Paylaş

Bu haberi okuyanlar aşağıdakileri de okudu2021 Yaş çay fiyatı açıklandı
Karadeniz haberleri
2021 Yaş çay fiyatı açıklandı

Yaş çay fiyatı 4 TL olarak açıklandı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tam normalleşme adımlarının konuşulduğu Kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada bu yıl uygulanacak

Çaykur, Rize'de 2 yeni çay fabrikası açıyor
Genel / Karadeniz haberleri
Çaykur, Rize'de 2 yeni çay fabrikası açıyor

ÇAYKUR tarafından Çamlıhemşin ve İkizdere ilçelerine birer çay fabrikası kurulacak.

2022 YAŞ ÇAY TABAN FİYATINI AÇIKLANDI
Karadeniz haberleri
2022 YAŞ ÇAY TABAN FİYATINI AÇIKLANDI

ERDOĞAN YAŞ ÇAY TABAN FİYATINI AÇIKLANDI

2019 YAŞ ÇAY FİYATI AÇIKLANDI İŞTE FİYAT
Karadeniz haberleri
2019 YAŞ ÇAY FİYATI AÇIKLANDI İŞTE FİYAT

RİZE ÇAYKUR GENEL MERKEZİNDE GERÇEKLEŞEN TOPLANTIDA AÇIKLAMA YAPAN TARIM VE ORMAN BAKANI EKREM PAKDEMİRLİ 2019 YAŞ ÇAY TABAN FİYATI AÇIKLADI Buna göre 2019 yaş çay taban fiyatı kg

2016 YAŞ ÇAY FİYATI  NE KADAR?
Karadeniz haberleri
2016 YAŞ ÇAY FİYATI NE KADAR?

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yaklaşık 1 milyon üreticinin merakla beklediği 2016 yılı yaş çay fiyatını açıkladı.

'Yaş Çayın Kilosu 4 lira 45 kuruş olmasını  Bekliyoruz'
---
'Yaş Çayın Kilosu 4 lira 45 kuruş olmasını Bekliyoruz'

ÇAYÜDAD Başkanı Mustafa Mavi: - “Çaya en az yüzde 30 zam verilmesini, bu yüzde 30 zammın desteklemeye de verilmesini bekliyuz

Gişiş yap yada ücretsiz üye ol

İçerik Takvimi

İlginizi Çekebilir

img
Ali İhsan Aksamaz kitapları
13-07-2013, 19:45
img
LAZCA HAİKULAR (ŞİİR)
24-10-2018, 22:21
Rize nöbetçi eczaneleri
HANGİ BELEDİYEYİ DAHA BAŞARILI BULUYORSUNUZ?