Anasayfa » Lazlar » SADECE LAZCA BİLİYOR,107 YAŞINDAKİ EMİNE NİNE HAYATA MEYDAN OKUYOR


SADECE LAZCA BİLİYOR,107 YAŞINDAKİ EMİNE NİNE HAYATA MEYDAN OKUYOR

sponsor bağlantıları


RİZE ÇAMLIHEMŞİN ĞVANDİ KÖYÜNDE 1912 YILINDA DOĞAN EMİNE ÖZKURT İLERLEYEN YAŞINA RAĞMEN DİRİLİĞİ İLE GÖRENLERİ ŞAŞIRTIYOR.
Ğvandi köyünden yeğeni olan İsmail Kuyumcu ziyareti sırasında gerçekleşen konuşmada Emine nine şunları dediği nakledildi
İşgal dönemlerinde kimlerin olduğunu tam olarak söyleyemiyorum ama 10 yaşındaydım. O zaman rahmetli annem beni bir beze sardı. Kortura dediğimiz bir yerde beni sakladı, kendisi de saklandı. Diğer komşularımız da canını kurtarmak için farklı farklı yerlerde saklandı. Biz 1 hafta saklandıktan sonra köye döndüğümüz zaman evleri yakmışlardı, 1 ev vardı, onu da yakmışlar ama tutuşmamış, orada da iki tane kadın kurtulmuş. Diğer köylülerle beraber oraya geldik. Saklanıpta canını kurtaran köye geldi. Karnımızı doyura bilmek için Kortura’da 1 avuç arpa unu vardı. O unu aldık 1 tencerede 10 litre su ile çorba yaparak her gün 1 kere yiyerek karnımızı doyuruyorduk. Diğer köylü tarlada tam yetişmemiş mısırları yedi ve zehirlendi. Bir çoğu hayatını kaybetti. Biz o arpa unu ile kurtulduk. 
TÜRKÇE BİLMİYOR
Ömrü Ğvandi köyünde Lazca konuşarak geçen Emine nine Türkçe öğrenme gereği hissetmemiş ve Türkçe bilmediği için sadece Lazca konuşarak anlaştığı belirtildi. Bölgeki bir çok Laz yerleşim yerlerin Türkçe bilmeyen, sadece Lazca bilen insan sayısı hayli fazla.


UZUN YAŞAMIN SIRRI SORULUNCA İSE ŞUNLARI DEDİ
 "Allah bana ne istedimse verdi. Şuanda da beni inciten olursa ona söylüyorum, yalvarıyorum, dualarımı kabul ediyor" dedi. Özkurt, aynı zamanda sağlıklı ve uzun yaşamak isteyenleri yemek konusunda uyararak "Midenizde 1 dilim ekmeklik yer kalınca yemeyi bırakın. Sofradan doymadan kalkın" 

Yeni dişleri çıkan Emine nine yaşamını oğlunun işinden dolayı Ardeşen şehri merkezinde kalıyor. Emine nineye sağlıklı yıllar diliyoruz.Emojiye tıkla sayfaya duygunu bırak
0


Daha kolay yorum yazabilmek için ücretsiz üye ol Üye Olmak İçin Tılka


Adınız Soyadınız: