Anasayfa » Yazarlar » Ramazan Kosanoğlu ǨLEMURİŞİ » LAZCAYI UNUTAN LAZ TEYZENİN HİKAYESİ


LAZCAYI UNUTAN LAZ TEYZENİN HİKAYESİ

sponsor bağlantıları


LAZCAYI UNUTAN LAZ TEYZENİN HİKAYESİ
Ǩlemurişi Ramazan Kosanoğlu 


Yağmurlu bir günde annemin aşırı çalışmasından kaynaklanan eklem ağrısı için Çamlıhemşin sağlık ocağına gitmeye karar verdik. Doktor sıramızı aldık, salonda bekliyorduk. Oturduğumuz sıranın en sonunda 80-85 yaşlarında, gözlüklü bir teyze oturuyor, oğlu ile hararetli konuşuyordu. Oğlu doktorun odasına girince bize doğru bakarak konuşmaya devam etti. İletişim kurmak istediği çok belirgindir. Ben yine her zamanki gibi olaya atlayıp ilgilenmeye başladım. Teyze elini kulağına götürerek "duymuyorum oğul" dedi. Ben yanına gidip ilgilenmeye devam ettim. 
Bana "Nerelisin?" dedi. Bir koç sorusuna da yanıt verdim.

Yaşlı teyzenin konuşması Hemşin ağzı olunca ben de kendisine hangi köydensin dedim. ben Antalya'da kalıyordum doktora geldim, aslen Mǯanu'luyum, Sırt köyüne gelin gittim dedi. Bir süre sonra annem konuya dahil oldu ve annem yarım yamalak Türkçe ile teyzeye ayak uyduruyordu. Onları kısa süreliğine yalnız bırakıp geldiğimde annemin Türkçe konuşma eziyetini görünce her ikisine birden Biriniz Mǯanu, biriniz de Meǩalesǩiriti'lisiniz neden Lazca konuşmuyorsunuz? dedim.

Teyze beni yıkan yanıtı verdi. 
OĞUL LAZCAYA DİLİM DÖNMÜYOR!

13 Yaşında Laz köyünden çıkıp Sırt köyüne gelin gitmiş. Lazcaya dili dönmüyormuş, çoğunu unutmuş.
Bugün aklım hep orada...
Çamlıhemşin Laz köyünden aynı ilçeye gelin giden biri dilini unuttu.
Bir kişi daha eksildik!

Aslında Lazcanın yaşatılabilmesi bu olay ile de ilişkili. Diller konuşulmadığında ölür. 
Bizler Lazcanın konuşulabilirliğini sağlamamız lazım. Bu elbette ki bireysel bir durum değil ama en azından ölüm sürecini yavaşlatabiliriz. Belki bir mucize gerçekleşir bilemeyiz. 
Lazca bilenler mutlaka Lazca konuşmaya gayret etmeli, Konumuzda geçen yaşlılarımız gibi olanları ziyaret etmeli, dili ve kültürü unutturmamalıyız. Belki olu, kızı, torunu sizin konuşmalarınızı duyar da Lazcaya olan meyli artar. 

Bir kişi daha eksildik. Emojiye tıkla sayfaya duygunu bırak
0


Daha kolay yorum yazabilmek için ücretsiz üye ol Üye Olmak İçin Tılka


Adınız Soyadınız: