Anasayfa » Yazarlar » (Ǩlemurişi) Ramazan Kosanoğlu » ENGEL İNSANIN NERESİNDE?


ENGEL İNSANIN NERESİNDE?

sponsor bağlantıları


Rize’nin en kalabalık ilçesinde bugün yaşadığım bir olayı sizinle paylaşmak istiyorum.
Ramazan Kosanoğlu Klemurişi

Rize’nin en kalabalık ilçesi Ardeşen’e hem Salı pazarı olmasından hem de hava almak için Çamlıhemşin’deki evimden bu ilçeye hareket ettim. Çamlıhemşin’den her saatin başında  Ardeşen’e doğru hareket eden ama Ardeşen’den Çamlıhemşin’e gelmeyen dolmuşa binip merkezde indim.
İner inmez  Ardeşen belediyesinin merkez caminin hemen arkasındaki tuvalet ve şadırvanın bulunduğu yere girdim. Kapıya yanaşır yanaşmaz  ileriden tekerlekli sandalye ile  birinin geldiğini fark edince yol vermek için durup kenara çekildim. Kapının eşiğinde durdu ve etrafından yardım istemeye başladı.


Adının Kemal Özyurt olduğunu sonradan öğrendiğim bedensel engelli bir vatandaş meğer  engelli tuvaletine giden yol basamaklıydı ve tek başına inemiyordu.  O anda afalladım ve kendi kendime nasıl olur da engelli tuvaletine engelliler ulaşamaz dedim. O anda birkaç kişi sandalyesini  tutup basamaktan aşağıya indirdiler.
Engelli vatandaşa yanaşıp sizi kimse düşünmüyor değil mi? dedim. Maalesef dedi.

Bu senin durumun anormal  bir durum. Sen de her insan gibi kamu alanlarını kullanabiliyor olman lazım dedim.  Engelli tuvaletine ulaşamayan bir engelliyi düşündüm bir an dünyam başıma yıkıldı. Hepimiz birer engelli adayız. Engelliye asla acımadım. Acınacak insanlar belli idi aslında. Bunun üzerine Kemal beye bu durumun düzelmesi için elimden geleni yapacağım diye söz verdim. Oradaki iki genç görevliye birkaç soru sordum "bu bizim sorumluluğumuz değil” dediler. Adres Ardeşen Belediyesi idi.

ENGEL İNSANIN NERESİNDE?

 

Hemen oradan çıkıp Ardeşen Belediyesi imar müdürlüğüne gittim. Mühendis Mücahit Parlak oaradaydı. Odasına girdim durumu izah ettim. Mücahit bey "bu durumu belediye başkan Yardımcısı ile görüşmem gerek"tiğini söyledi.  Bunun üzerine aynı kattaki Ardeşen belediye başkan yardımcısı Mustafa Ön beyin odasına girdim. Kendimi tanıttım. Engelli vatandaşın durumunu bir kez daha  anlattım. Mustafa bey önce Orada engelli tuvaleti var. Olmaması lazım dedi.  Kendisine çektiğim fotoğrafı gösterince ikna oldu. "Usta hatasından" yada "unutmuş olmasından kaynaklanıyor olabilir" dedi. Kendisine bu durumu giderip gideremeyeceğini sordum. Başkan  yardımcısı hemen  yanımda birine telefon açıp birini  çağırdı. Kendisi bu durumu not alıp en kısa zamanda düzelteceğinin sözünü verdi. Ben de Kemal beye verdiğim sözü kısmen tutmuş olmanın rahatlığı ile kendisine ilgisinden dolayı teşekkür ettim. Çok ilgilendi. Tabii bitmiş halini görünceye kadar sözümü yerine getirmiş olmadığımın bilinci ile oradan ayrıldım.

 

ENGEL İNSANIN NERESİNDE?

 

 

Hemen yanındaki bir  banka dikkatimi çekti. Engelliler oraya da ulaşamazdı. Basamaklı bir yer. Engellilerin  ülkemizdeki ikinci kaderi olsa gerek.  Bu kadar engelli vatandaşlarımız var iken neden sokaklarda göremediğimizin beklide sebebi idi. Adeta evlere hapsedilir oldular. Kamu alanlarından eşit faydalanamıyorlar.

Para çekmek için başka bir bankaya gittim yine durum aynı idi!

ENGEL İNSANIN NERESİNDE?

 

 


ve sonra başka bir banka……

ENGEL İNSANIN NERESİNDE?

 

 


ve sonra başka bir banka daha……

 

ENGEL İNSANIN NERESİNDE?

 

 

 

Güvenlik görevlisine sordum bu 7 basamak nedir? Engellilerin hatta yaşlıların faydalanamayacağı banka ve bankamatik normal mi dedim? Değil dedi ve banka müdürüne bunu ileteceğini söyledi.  Burada amacamız kamuda eşit yararlanmayı sağlamak. Bu yüzden banka aını vermiyoruz. Amacımız üzüm yemek.

O kadar çok şey var ki düzelmesi gereken. Neresinden başlanmalı bilemiyorum. Beklide insandan başlamak lazım!  İnsan eğiterek başlamak lazım.
Şimdi düşünüyorum da
ENGEL İNSANIN NERESİNDE?

ENGELLİ KİM HAKKATEN?

 

not: 7 kasım günü rampanın yapılıp yapılmadığını görmek için gittiğimde yapılmadığını gördüm. Bunun üzerine Ardeşen belediye başkan yardımcısına bir kere daha gidip bir kere daha durumu anlattım. Bekliyoruz.


 11 kasım 2013 pazartesi tekrar aynı yere gittim. Bu kez bedensel engelliler için rampa yapılmıştır.

Ardeşen belediyesine giden yol, bankalar hala engellilere kapalıdır.

ENGEL İNSANIN NERESİNDE?

 

 
Emojiye tıkla sayfaya duygunu bırak
0


Daha kolay yorum yazabilmek için ücretsiz üye ol Üye Olmak İçin Tılka


Adınız Soyadınız:


  • Yazar: Lazca
  • Zaman: 5-11-2013, 19:16
  • Etiketler: hemen