Anasayfa » Haber » Karadeniz haberleri » ÖZEL SEKTÖR UCUZA ÇAY ALAMASIN YASA ÖNERİSİ TBMM'NE GÖNERİLDİ


ÖZEL SEKTÖR UCUZA ÇAY ALAMASIN YASA ÖNERİSİ TBMM'NE GÖNERİLDİ

sponsor bağlantıları


Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca çay üreticilerinin sorunlarına çözüm olacak kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu.

TBMM'İNE SUNULAN ÇAY KANUNU MADDESİ
MADDE 1-
Her yıl Çay Kurumu (ÇAY-KUR) tarafından yaş çay için belirlenen fiyat taban fiyat olarak kabul edilir. Doğrudan üreticiden yaş çay satın alan gerçek ve ya tüzel kişiler ÇAY-KUR tarafından belirlenen taban alım fiyatının altında alım yapamazlar. Buna uymayan tacirler hakkında, Tarım ve Orman Bakanlığınca, alıma konu yaş çayın her bir kilogramı için 3 Türk lirası idari para cezası uygulanır. Bu fıkranın uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar, bu fıkranın yayını tarihini izleyen üç ay içinde Ulusal Çay Konseyi ve Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğünün görüşü alınarak Tarım ve Orman Bakanlığınca düzenlenir.
MADDE 2- 
Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE, 3-
Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür,”Çay Kanunu’nda değişiklik öngören teklif, ÇAYKUR’un belirlediği yaş çay alım fiyatını taban fiyatı olarak belirliyor ve özel sektörün taban fiyatın altında alım yapmasını engelliyor.
Taslak meclisten geçerse Özel sektör bakanlığın açıkladığı yaş çay taban fiyatında daha ucuz çay alamayacak. Devlet kurumu olan Çaykur üretilen tüm çayları almıyor. Kotanın yanında kontenjan da uyguluyor. Üreticinin elinde kalan çayları ise özel sektör ucuza satın alıyor. Taslak CHP dışında  üreticinin büyük bir sorununu çözecek. CHP tek başına yasayı meclisten geçiremiyor.

ÇAY ÜRETİCİSİ ÖZEL SEKTÖRE MAHKUM EDİLİYOR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, çay üreticilerinin sesini TBMM’ye taşıdı. CHP Gülizar Biçer Karaca, kanun teklifinin gerekçesini açıklarken, “ÇAYKUR’un kontenjan uygulaması yüzünden elinde kalan çayları özel sektöre değerinin çok altında satan çay üreticilerinin mağduriyetlerini giderecek kanun teklifinizi meclise sunmuş bulunuyoruz. Çay üreticisi toplama zamanı gelen çayını topladığında satamıyor. Dolayısıyla özel sektöre satış yapmak zorunda kalıyor. Özel sektör ise devlet tarafından belirlenen fiyatı görmezden gelip, rastgele fiyat belirliyor. Çay üreticimiz, yaş çayını ucuza satmak zorunda kalıyor. Emeğinin karşılığını alamıyor.” dedi.

ÇAY ÜRETİCİLERİ İÇİN YASAL DÜZENLEME ŞART

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca çay üreticilerinin en önemli sorununa dair yasal düzenlemenin gerekliliğine dikkat çekerek verdiği kanun teklifinin ayrıntılarına dair şunları söyledi: “Özel sektör, ÇAY-KUR’un belirlediği fiyatı kabullenecek ve bunun altında çay üreticimize fiyat veremeyecek. Taban fiyatın altında alım yapması durumunda da Bakanlık tarafından cezai yaptırıma tabii olacak”
Kaynak: https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/tasari_teklif_sd.onerge_bilgileri?kanunlar_sira_no=249703Emojiye tıkla sayfaya duygunu bırak
0


Daha kolay yorum yazabilmek için ücretsiz üye ol Üye Olmak İçin Tılka


Adınız Soyadınız: