Turkiye & Dunya

"2021 yılı yaş çay alım fiyatı 5 TL olmalıdır.”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, bugün açılan 2021 Yaş Çay sezonu dolayısıyla sezonunun çay üreticilerine hayırlı olması temennisinde bulunarak, “Yaş çayda taban fiyat uygulamasına geçilerek özel sektörün açıklanan fiyatın altında alım yapması yasaklanmalı ve 2021 yılı yaş çay alım fiyatı 4,65 TL, destekleme primi 35 kuruş olmak üzere toplam 5 TL olmalıdır.” dedi.

Deniz, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti: “Hayırlı olsun sözünü söylemek gelenektir. Ama gerçek öyle midir? Gerçekten hayırlı olacak mı? Gelin çay kanununu birlikte çıkaralım dedik kimse yanaşmadı. Çay kanununu çıkaramıyoruz o zaman var olan çay kanununda değişiklik yapalım, çayda taban fiyat uygulamasına geçilsin ve özel sektör açıklanacak olan taban fiyatın altında alım yapamasın dedik. Bu açıklama üzerine kanun teklifi verdik. Mecliste AKP ve MHP oylarıyla bu kanun teklifimiz reddedildi. İşin ilginç yanı, çay kanununu birlikte çıkaralım ve çay da taban fiyat uygulamasına geçilsin kanun teklifimize Rize’deki STK’lar destek vermedi.
Şimdi çay sezonu başlıyor gene aynı sorunlar yaşanacak gene kota kontenjan ve düşük fiyattan alımlar devam edecek. Yani çay üreticisinin mağduriyeti devam edecektir. Bunda en önemli pay ise Rize’deki STK’ların olacaktır. Çünkü çok açık ve net söylemiş olmamıza rağmen bu konuda ortak bir çalışma yapılması çağrımıza destek vermediler ve aksine olmaması için uğraştılar. Çay kanunu ve çay da taban fiyat uygulaması konusunda ortak bir tavır geliştirmeyen STK’ların İkizdere'deki taş ocağı konusunda ortak bir tavır geliştirmesi de ilginç bir durumdur. Bu konuyu sürekli gündeme getireceğimizden hiç kimsenin şüphesi olmasın.”


YAŞ ÇAY ALIM FİYATI DESTEKLEME PRİMİ İLE BİRLİKTE 5 TL OLMALIDIR.
2021 yılı yaş çay alım fiyatının 4.65 TL., destekleme fiyatının ise 0,35 kuruş olmak üzere toplamda 5 TL olması gerektiğini kaydeden İl Başkanı Deniz, “2021 yılı ilk dört ayına göre yıllık ÜFE (Üretici Fiyatları Resmi Enflasyonu) tarafından % 35,17 olarak açıklanmıştır. Buna göre sadece enflasyon oranı üzerinde zam yapılırsa yaş çay alım fiyatı 4.42 TL olmaktadır. Bu rakamı realize edersek 2021 yılı yaş çay alım fiyatının 4,65 TL olması gerekmektedir.


2021 YILI DESTEKLEME BEDELİ 35 KURUŞ OLMALIDIR.
2016 yılından beri destekleme fiyatlarına zam yapılmamaktadır. Bu nedenle sadece enflasyon (ÜFE) oranlarında zam yapılırsa destekleme fiyatının 35 kuruş olması gerekmektedir.
Her iki rakamı topladığımızda yaş çay alım fiyatı rakamının destekle birlikte 5 TL. olması gerektiği ortaya çıkmaktadır.
Ayrıca,

1- Destekleme bedelleri her sezon sonunu takip eden 2-3 ay içinde ödenmelidir.
2- Gübre destek bedeli dönüm başına en az 75 TL/KG olabilmelidir.
3- Üreticilere promosyon bedelleri ödenmelidir.
4- Çaykur, Varlık Fonundan hemen çıkarılmalıdır.
5- Çay kanunu çıkana kadar vatandaşın mağdur olmaması için Yaş Çay da taban fiyat uygulamasına geçilmesini sağlayan ve özel sektörün açıklanan fiyatın altında alım yapmasını yasaklayan kanun değişikliği gerçekleştirilmelidir. AKP ve MHP, partimizin meclise vermiş olduğu kanun değişiklik teklifini reddetti ama onlar getirsinler biz kabul edeceğiz.
6- Ekrem Yüce, Çaykur Yönetim Kurulu üyeliğinden istifa etmelidir. 
7- Kaçırılan çay kanunu tasarısı halkın önüne getirilmeli ve tartışıldıktan sonra herkesin görüşü ile hazırlanıp kabulü ile yasalaştırılmalıdır.” şeklinde konuştu.
Emojiye tıkla - Yorum yap - Paylaş
Bu içeriği Sosyal Ortamda Paylaş

Bu haberi okuyanlar aşağıdakileri de okudu2021 Yaş çay fiyatı açıklandı
Karadeniz haberleri
2021 Yaş çay fiyatı açıklandı

Yaş çay fiyatı 4 TL olarak açıklandı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tam normalleşme adımlarının konuşulduğu Kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada bu yıl uygulanacak

ÖZEL SEKTÖR UCUZA ÇAY ALAMASIN YASA ÖNERİSİ TBMM'NE  GÖNERİLDİ
Karadeniz haberleri
ÖZEL SEKTÖR UCUZA ÇAY ALAMASIN YASA ÖNERİSİ TBMM'NE GÖNERİLDİ

Çay Kanunu’nda değişiklik öngören teklif, ÇAYKUR’un belirlediği yaş çay alım fiyatını taban fiyatı olarak belirliyor ve özel sektörün taban fiyatın altında alım yapmasını

TMO FINDIK ALIM FİYATI BELLİ OLDU
---
TMO FINDIK ALIM FİYATI BELLİ OLDU

Fındık üreticinin merakla beklediği açıklama geldi. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Toprak Mahsulleri Ofisinin 2020 yılı Fındık Alım fiyatlarını açıkladı.

2022 YAŞ ÇAY TABAN FİYATINI AÇIKLANDI
Karadeniz haberleri
2022 YAŞ ÇAY TABAN FİYATINI AÇIKLANDI

ERDOĞAN YAŞ ÇAY TABAN FİYATINI AÇIKLANDI

ÇAYKUR'DAN  KURU ÇAYA %43.7 ZAM
Karadeniz haberleri
ÇAYKUR'DAN KURU ÇAYA %43.7 ZAM

Çaykur'dan çaya ortalama yüzde 43,71 oranında zam geldi. Çay zammının manşet enflasyona 1,25 puan etki etmesi bekleniyor.

ÖZEL SEKTÖRÜN SÖMÜRÜ DÜZENİ
Rize Fındıklı (Vi3'e)
ÖZEL SEKTÖRÜN SÖMÜRÜ DÜZENİ

Çay Kanunun Çıkmamasının Nedenini Fındıklı Ziraat Odası Başkanı Açıkladı… Çay Kanunu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Fındıklı Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Özsoy, "Kanunda

Gişiş yap yada ücretsiz üye ol

İçerik Takvimi

Rize nöbetçi eczaneleri
HANGİ BELEDİYEYİ DAHA BAŞARILI BULUYORSUNUZ?