Anasayfa » Haber » Karadeniz haberleri » ÇAYÜDAD: ÇAY EN AZ 3.27 TL OLMASINI BEKLİYORUZ. ENFLASYONA DİKKAT ÇEKTİ


ÇAYÜDAD: ÇAY EN AZ 3.27 TL OLMASINI BEKLİYORUZ. ENFLASYONA DİKKAT ÇEKTİ

sponsor bağlantıları


Çay Üreticileri Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa MAVİ yaptığı yazılı açıklamada enflasyonun artması ile yeni sezonda yaş çayın ne kadar olması gerektiği söyledi.  Her geçen gün çiftçilere yüklenen üretim maliyetleri ve enflasyona dikkat çeken MAVİ şunları söyledi

ÇAYÜDAD 2019 YILI BEKLENTİ RAPORU
Çay üreticileri dayanışma derneği olarak yaklaşan 2019 yaş çay sezonu hakkında görüş ve öngörülerimiz.

Çaykuru’un2019 yılı yaşçay kotasının 500 kğ olmasını beklemekteyiz aksi takdirde özel sektörün bunu fırsat bilerek düşük fiyattan çay alarak üreticimizi mağdur edeceği bilinmelidir.

2019 yılı Yaş çay fiyatının belirlenmesi konusunda ise devletin resmi kurumu tuik’in açıkladığı yıllık gıda enflasyonu olan % 30.97 T.L. ile eşit yapılmasını yani 2019 yaş çay fiyatının 2.32x % 30.97 =3.140 T.L. destekleme 13.00+ 3.140= 3.27 T.L olmasını bekliyoruz. Bu fiyat çay üreticisinin alın terinin verilmesi demektir yıllardır hükümetlerimiz yıllık enflasyona göre yaş çaya taban fiyat verdiğini göz önünde bulundurursak bu fiyatın açıklanması gerektiğini bu fiyatın bizleri memnun edeceği gibi devletine ,bayrağına bağlı fedakar çay üreticisinin hakkı olduğunu düşünmekteyiz.

Ayrıca yaklaşık bir yıldır kuru çaya zam yapılmayarak hem çaykur hem özel sektör hem de yaş çay üreticisi büyük zaralar görmüştür. Vatandaşın tükettiği gıda ürünleri içinde en ucuz ürün olduğu gözlerden kaçırılmamalıdır. Bugün 5 kişilik bir aile ayda ortalama 2 kğ kuru çay tüketmektedir 2kğ Kuruçay ortalama 60.00 TL dir 30 güne böldüğümüzde günlük 2.00 TL yapar yani 5 kişilik bir ailenin günlük çay ihtiyacı 2.00 TL dir buda gösteriyor ki temel gıda maddelerinin içinde en ucuzu çaydır. Kuru çaya da tuik verilerine göre zam yapılması gerekmektedir. Bu vesile ile 2019 yılı yaş çay sezonunun bereketli geçmesini cenabu ALLAH tan niyaz ederiz. 
SaygılarımızlaEmojiye tıkla sayfaya duygunu bırak
0


Daha kolay yorum yazabilmek için ücretsiz üye ol Üye Olmak İçin Tılka


Adınız Soyadınız: