Anasayfa » Haber » Karadeniz haberleri » Bir Karadeniz Klasiği: Araç yoluna Arazi Vermeme


Bir Karadeniz Klasiği: Araç yoluna Arazi Vermeme

sponsor bağlantıları


Rize'nin Güneysu ilçesi Yeni Cami Köyü'nde arazisinden yol geçmesine razı olmayan bir kişi 25 haneyi mağdur etti.
Karadeniz bölgesi yüksek dağlarla kaplı, evleirn de yamaçlara/dağlara yakın yerlerde olmasından dolayı ulaşım hayli zor. Bir de araç yoluna izin vermeyenler olunca tam bir çile oluyor. 
Karadeniz bölgesinde sıkça yaşanan yol vermeme sorunu bir kez daha basına yansıdı.

İlçeye bağlı Yeni Cami Köyü Esentepe mevkinde arazisinden yol geçmesine razı olmayan bir vatandaş, 25 haneyi içerisinde kapsayan bölge halkını çileden çıkarttı. Yolu olmayan bölge halkı kendi imkanlarıyla bir kilometrelik dar patika yollardan evine ulaşım sağlıyor. 50 yıldır evlerine yol bekleyen yöre halkı çay bahçesinden topladığı çayı, hastalarını ve eşyalarını sırtlarında ya da el arabasında taşıyorlar. Dar yoldan ulaşım sağlayan köylüler bazen de düşme riskiyle karşı karşıya geliyor.

1969 yılında Yeni Cami Köyü merkezine gelen ana yoldan faydalanmak isteyen köylüler, dar patika yolunda genişleme yaparak ana yola bağlanmak istiyor. Köy muhtarı Mehmet Haskan, 24 hane sahibini ikna ederken, bir kişiyi ikna edemedi. Muhtar Haskan, bir çok kişiyi araya sokmasına rağmen yol sorununu çözüme kavuşturamadı.

Yeni Cami Köyü Muhtarı Mehmet Haskan, konuyla ilgili İHA muhabirine yaptığı açıklamada komşular arasında uyum sağlanamadığını ifade etti. 50 yıldır yöre halkının yol sıkıntısı çektiğini ifade eden Haskan "50 yıldır bu yolu başaramadık. Komşular arasında bir türlü uyum sağlayamadık. Biri arazisini veriyor, diğeri vermiyor. En son komşularımız "evimizin altını duvar yapın o şekilde geçin" dedi. Biz bundan memnun olduk ama bu duvarların maliyeti büyük rakamlar. Biz bunu devletten talep ediyoruz. Devletimiz kendi gelsin baksın, bu mağduriyetimiz ortadan kalksın. Nereden ne şekilde giderilirse ona razıyız" dedi.Emojiye tıkla sayfaya duygunu bırak
0


Daha kolay yorum yazabilmek için ücretsiz üye ol Üye Olmak İçin Tılka


Adınız Soyadınız: