Anasayfa » Haber » Karadeniz haberleri » ÇAY MUHTAHSİLİNE ÇAY SEYAHAT BELGESİ GENELGESİ YAYIMLANDI


ÇAY MUHTAHSİLİNE ÇAY SEYAHAT BELGESİ GENELGESİ YAYIMLANDI

sponsor bağlantıları


İçişleri Bakanlığı, 81 ilin valiliğine, "Çay Üreticilerinin/Müstahsillerinin Seyahat İzin Belgesi" konulu genelge gönderdi.
Çay sezonunun yaklaşması ile birlikte çay toplamaya memlekete gelemeyen vatandaşlar için İçişleir Balanlığı bir genelge gönderdi.
Daha önce kaldırılan seyahat izinleri bugün yayımlanan genelgeye göre, Çaykur'a kayıtlı çay üreticileri 19 Mayıs gece yarısından itibaren, çay bahçelerinin bulunduğu illere izin belgesi alarak gidebilecek.


Çay üreticileri memleketlerini gelişinden sonra 14 gün boyunca karantinada kalması gerektiği bildirirldi.
Bölgede havaların soğuk olmasından dolayı henüz çay sezonu açılmazken, Çaykur'a sezonun geç açılması yönünde istekler dillendiriliyor.

Çay üreticisi; çay hasatı için “Seyahat İzin Belgesi” başvuuları, elektronik ortamda E-Devlet İçişleri Bakanlığı E-BAŞVURU sistemi ve ALO 199 Vefa Destek Sistemi üzerinden 14 Mayıs Perşembe günü SAAT 09.00'DAN itibaren başlayacak.
Seyahat İzin Belgesi almak için sadece ÇAYKUR'a kayıtlı çay üreticileri başvuruda bulunabilecek. Çay üreticileri/müstahsillerinin zorunlu refakatindekiler ve çay üreticilerinin ulaşımını sağlayacaklar ile ilgili de Seyahat İzin Belgesi düzenlenmesi için talepte bulunabilecek.

E-Devlet İçişleri Bakanlığı E-BAŞVURU sistemi ve ALO 199 Vefa Destek Sistemi üzerinden yapılacak başvuru sırasında başvuranın ve beraberindekilerin; Covid-19 evde izolasyon sorgusu, kendisinin ÇAYKUR'a kayıtlı çay üreticisi olup olmadığı ve beraberindekilerin zorunlu refakatinde olan kişiler arasında olup olmadığı sorgusu, sistem üzerinden otomatik olarak yapılacak. Covit-19 sorgusunda problem olmayan ve gerekli şartları taşıyanlar için Seyahat İzin Belgesi ayrıca bir onay sürecine tabi olmaksızın sistem üzerinden doğrudan düzenlenecek.

iZİN BAŞVURUSU KABUL EDİLENLER SMS İLE BİLGİLENDİRİLECEK

Emojiye tıkla sayfaya duygunu bırak
0


Daha kolay yorum yazabilmek için ücretsiz üye ol Üye Olmak İçin Tılka


Adınız Soyadınız: