Anasayfa » Haber » Karadeniz haberleri » Rize Demiryolunu Unuttu.


Rize Demiryolunu Unuttu.

sponsor bağlantıları


Son aylarda Trabzon gündeminden hiç düşmeyen Demiryolu konusunda Rize’nin içinde olmadığı önemli gelişmeler oluyor.

Genel Başkan Cumhurbaşkanı Rizeli ama Demiryolunu Of’a kadar getirip Trabzon’a döndüren ekip başka.

Reisicumhur Erdoğan yurtdışında sık sık söyler ya dünya 5 den küçük değildir. Bunun benzerini Karadeniz Bölgesinde yaşıyoruz beyler.

Trabzon 6 dan büyük değildir.

Karadeniz Bölgesinde Demiryolu hattı Ankara üzerinden Samsun’a kadar geliyor. Samsundan Doğuya gelmeyen demiryolu Erzincan üzerinden yalnızca Trabzon’a inecekse burada yanlışlık vardır derim. Doğu Karadeniz Bölgesinde yalnız Trabzon yok.

24 Haziran seçimine fazla süre kalmadı. AKP tek başına iktidar ve yine de yetki istiyor.Rizede 16 yıldır her seçimden tulum çıkan AKP  Tren yolu konusunda  maalesef sınıfta kalmış.
Davul başkasında tokmak başkasında misali olmuş Demiryolu. Reisimiz var ama yetkiyi yatırımı Rize’ye reva görmüyoruz.Trabzon hemşericilik egolarını çok iyi kullanarak Bakanlarını Demiryolu konusunda seferber etmiş durumdalar.

DDY programlarında Türkiye’nin birçok yerinde Hızlı Tren hatları projesi var.

Öncelikle Ankara’dan sonra Doğu Anadolu ve Karadeniz’e ulaşım hatları gündemde. Sivas-Erzincan-Erzurum hattını YHT seviyesine çıkaracak yenileme çalışması devam ediyor.

Erzincan’dan Karadeniz Bölgesine hat yapımı konusunda Trabzon’dan ses çıkaran bazı arkadaşların konuya çok fanatik yaklaştığı inancındayım. Zira bu arkadaşlar varsa yoksa Erzincan-Trabzon diyor da başka bir şey diyemiyor.

Bu konuda çok duyarlı Yazar arkadaşımız Sn.M. Emin Toprak  güzel yazılar yazarak konunun yalnız Trabzon işi olmadığını bölgeye mal edilmesi gerektiğini haklı olarak ele almış.

Gerçek olan şu ki, Karadeniz Bölgesinde yalnız Trabzon yok. Trabzon 6 dan büyük değildir. Bölgede Demiryolu hattından yararlanacak 6 vilayet var.  

Bence bu projede eksiklik vardır yanlışlık vardır.

Cumhurbaşkanının bu konudan bilgisi olursa projenin KARADENİZ SAHİLİNİ kapsayacak şekilde SAMSUN-SARP hattı olarak değiştirileceğinden eminim.İnanıyorum ki yetkili etkili AKP li siyasetçiler konuyu bürokratlara bırakmadan direkt Sn. Erdoğan’a iletebilirse konu kendiliğinden çözülmüş olacaktır.

Yukarı da da belirttiğim gibi bu tren yolu bölgeye hitap etmeli. Dolayısıyla Trabzon 6 dan büyük değil ve yanlış projeye ısrardan vazgeçilmelidir. Erzincan-Trabzon demiryolu hattı olamaz. Niye derseniz  bölgeye değil yalnızca Trabzon’a hitap ediyor da ondan.

İSMET KÖSOĞLU

kaynak: http://www.rizeninsesi.net/2018/03/22/trabzon-6dan-buyuk-degildir/Emojiye tıkla sayfaya duygunu bırak
0


Daha kolay yorum yazabilmek için ücretsiz üye ol Üye Olmak İçin Tılka


Adınız Soyadınız: