Anasayfa » Haber » Karadeniz haberleri » ARDEŞEN BELDİYESİ'NDEN ANLAMLI LAZLAR HAKKINDA TARİH YAZISI


ARDEŞEN BELDİYESİ'NDEN ANLAMLI LAZLAR HAKKINDA TARİH YAZISI

sponsor bağlantılarıRize'nin Ardeşen ilçe belediyesinin hazırladığı "Üç Yıla Sığdırdıklarımız" adlı belediye hizmetlerinin konu aldığı tanıtım kitapçığında Ardeşen'in Tarihi konusunda anlamlı içerikler yer aldı.

 
Tarihi köklü olan binlerce yıl öncesine dayanan Lazların tarihi konulu yazıda M.Ö. 4 bin yıla kadar geriye dayanan yazıya yer verdiler.
Yazıda Lazların ilk devleti olan Kolxis devletinden bahsedildi.

Kolhisten bahsetmei neden önemli?
Daha önce Ardeşen belediye web istesinde Lazların yaşadığı en kalabalık ilçe olan Ardeşen'in tarihinden bahsedilirken Lazların Kolxis ve Lazika devletmeri olmasına rağmen ilçe tarihiinden bahsedilirken Osmanlı'dan sonrasına yer verilip geriye gidilmemesi çeşitli siteler ve yazarlar tarafından eleştirilmişti.
Yine komşu ilçesi olan Pazar ilçe sitesinde, Lazların toplu olarak yaşadığı yerlerin resmi web sitelerinde Osmanlı tarihi milat olarak görülüp asıl tarihe hiç değinilmiyordu.

Bu anlamda Ardeşen belediyesinin Kolhis devletinden  bahsetmiş olması halkın kendi tarihini bilmesi açısından önem teşkil ediyor.

Ardeşen belediye başkanı sayın Hakan Gültekin daha önce de www.lazca.org kameraları karşınıza geçip Lazca demek vermişti.  
Belediye başkanı Ardeşenliler tarafında sevilen bir başkan profili çiziyor.
Sürekli halk ile iç içe olan Gültekin her geçen gün bir proje ile halkın karşına çıkıyor.


 Emojiye tıkla sayfaya duygunu bırak
+1


Daha kolay yorum yazabilmek için ücretsiz üye ol Üye Olmak İçin Tılka


Adınız Soyadınız: