Artvin Hopa (Xop'e)

LAZ BÖREĞİ HOPA'YA TESCİLLENDİ. YAZAR PALURİ ARZU KAL'A MERAK EDİLENLERİ SORDUK

Artvin’in Hopa ilçesinde Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından ‘Coğrafi İşaretli Ürünlerde Kooperatifçilik Stratejisi’ konulu bilgilendirme ve tanıtım toplantısı yapıldı. Toplantıda bir süre önce coğrafi işaret alınan Hopa Laz Böreği’nin tanıtımı gerçekleştirildi.
Hopa Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen toplantı öncesi konuklara Laz Böreği ikram edildi. Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Laz böreğini ilk kez tadarken “Mükemmel bir börekmiş. Laz böreğinde farkını hissettiren bir tat var” dedi. 

Erdından yapılan toplantıda söz alan Vali Doruk, Artvin'in kültürü ve doğal güzellikleriyle Türkiye'nin İsviçresi olduğunu iddia etti.

Laz Böreği’nin tescilinin ardından sırada hamsili ekmek var 
Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Akyürek ise iki yıllık büyük bir uğraş sonucunda Laz Böreği’nin coğrafi işaret olarak tescillendiğini söyleyerek, Coğrafi işaretlemedeki amacın geçmişteki bir ürünü geleceğe taşımak ve bunu yasallaştırmak, ürün üzerinde hak iddia edebilmek ve bunun üzerinde bir standart oluşturmak olduğunu ifade eden Akyürek “Bu topraklarda 200 yıl önce önemli günlerde aileler önemli misafirlerine Laz Böreği ya da tatlısını, hamsili ekmekle ikram ederek misafirperverliklerini göstermişlerdir. Hamsili ekmek içinde başvuru yaptık. İnşallah onunda coğrafi işaretini alırız. Laz Böreği Hopa'nın coğrafi işaretlemede tescil edilmiş ilk ürünüdür" dedi. 

Bu haberin ardından Laz yemekleri yazarı Avukat Paluri Arzu Kal Demirci'ye Lazca.org olarak sular yönelttik.

Batum Lazları tarafından Paponi olarak isimlendirilen  Paponi (Laz böreği) adlı Laz yemekleri kitabı yazarı Paluri Arzu Kal Demirci konu hakkındaki sorularımıza şu yanıtı verdi: "Bölgesel olarak böyle bir başvuru yapmışlar Tabii ki Hopa'ya  ait denemez. Bundan böyle bir sonuç çıkarılamaz. Bütün bu Laz coğrafyasına aittir kesinlikle ama her bölgenin farklı yapım tarzı olabilir. Batum Lazları Sapanca Adapazarı bölgesine göç etti 1877-1878 Osmanlı Rus savaşı sonunda onlar bu ismi kullanıyormuş.  Bizde Paponi değil bureği dir adı mesela. Lazlar Laz böreği demez. Muhallebiye papa diyenler bu tatlıya Paponi diyebilir. Genel adı diğer bütün Laz coğrafyasında Bureği dir. Bildiğim kadarıyla Yunanistan da da bu yapılıyor ya da benzeri adı da burekidir. Mesela Hopa'da muhallebiyi yoğurt ile kestirirler. Biz de farklıdır. Kimi şerbet dökmez. Bu tür farklar olabilir. Bence Hopa'ya özel tarifi o bölgeye tescilleyebilirler. Genel olarak Laz böreği Hopa'nındır kimse diyemez. Laz böreği.

Hamsili ekmeğin başvurusu da yapıldı ne düşünüyorsunuz sorumuz üzeine de Demirci; "Hamsili ekmek için de aynısı geçerli kimse sadece Hoap'nın, Arhavi'nin, Ardeşen'in diyemez. Bunlar Laz yemekleridir" şeklinde konuştu.

Laz dilinde hamsili ekmeğe Arhavi'de Ǩapçon Mç̌ǩudi, Ardeşen ve Çamlıhemşin'de ise Kapçoni Cari denilmektedir. Laz yemeklerinin vazgeçilmezidir.

Emojiye tıkla - Yorum yap - Paylaş
Bu içeriği Sosyal Ortamda Paylaş

Bu haberi okuyanlar aşağıdakileri de okuduARHAVİ'DE  LAZCA BELGESEL
Videolar
ARHAVİ'DE LAZCA BELGESEL

GELENEKSEL OLARAK ARTVİN İLİ ARHAVİ İLÇESİNE BAĞLI KAMPARNA (Dikyamaç) KÖYÜNDE DÜZENLENEN HAMSİLİ EKMEK VE LAZ BÖREĞİ ŞENLİĞİ DÜZENLENDİ.

Kazım Koyuncu, mezarı başında anıldı
Lazlar
Kazım Koyuncu, mezarı başında anıldı

Artvin'de, 9 yıl önce yakalandığı amansız hastalığa yenik düşen Karadenizli sanatçı Kazım Koyuncu, mezarı başında anıldı.

Çay Hasat Şenliği ve Okullar Arası Çay Toplama Yarışması Düzenlendi
Artvin Arhavi (Ark'abi)
Çay Hasat Şenliği ve Okullar Arası Çay Toplama Yarışması Düzenlendi

Artvin Valiliği koordinesinde, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü iş birliğinde hayata geçirilen Çay Hasat Şenliği ve Çay Toplama

HOPA'DA FABRİKA  KURULDU "halk üretiyor, halk işliyor, halk kazanıyor’."
Karadeniz haberleri
HOPA'DA FABRİKA KURULDU "halk üretiyor, halk işliyor, halk kazanıyor’."

Çay üreticisi, Çaykur’un Varlık Fonuna devredilmesinin ardından, Hopa’da çay üreticileri ”Tarımsal Kalkınma Kooperatifi” ismiyle Hopa Çay kooperatifini kurdu. Kooperatifin tanıtım

BAVUL TİCARETİ TERSİNE DÖNDÜ
Karadeniz haberleri
BAVUL TİCARETİ TERSİNE DÖNDÜ

Sarp sınır kapısından boş bavulla Türkiye'ye gelip dolu bavulla Gürcistan'a aynı gün dönüyorlar. Yıllar önce Türkiye'ye gelip eşya satan Gürcistan vatandaşlarıTürkiye'ye

Gişiş yap yada ücretsiz üye ol

İçerik Takvimi

Rize nöbetçi eczaneleri
HANGİ BELEDİYEYİ DAHA BAŞARILI BULUYORSUNUZ?