Kültür / Sanat

İSTANBUL RİZE GÜNLERİ BAŞLIYOR

RİDEF tarafından Rize Valiliği himayesinde İstanbul Yenikapı'da, 25-29 Mayıs tarihleri arasında yapılacak 12'inci Rize Günleri için geri sayım başladı.
yayla8-008.jpg
‘7 bölge, 7 renk, biriz, beraberiz, kardeşiz' sloganıyla düzenlenecek Rize Günleri'nde kentin başta çayı, doğası, lezzetleri ve vizyon yatırımları tanıtılacak. 5 gün sürecek etkinliklerde tarihi, akademik ve kültürel çalışmaların yanı sıra tescilli ve tescil aşamasındaki lezzetler ile birlikte Rize tüm yönleri ile İstanbul’a taşınacak.
kemence7.jpg

‘Rize en güzel şekilde tanıtılacak’
İl Kültür ve Turizm Müdürü Esra Alemdaroğlu birbirinden renkli ve hareketli stantlar, konserler ve sahne programlarıyla dolu dolu Rize Günlerinin katılımcıları beklediğini belirterek, “Rize Valiliği himayesinde Rize Dernekler Federasyonu (RİDEF) organizasyonuyla 25-29 Mayıs 2022 tarihlerinde İstanbul Yenikapı Etkinlik Alanı’nda düzenlenecek 12. Rize Günleri için Rize Valiliğimiz, Rize Belediyemiz, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz ve RİDEF koordinasyonuyla İlçe Kaymakamlıklarımız, İlçe ve Belde Belediyelerimiz, kamu kurumlarımız, sivil toplum kuruluşlarımızla birlikte Rize’mizin kültürel, yöresel ve turizm değerlerini en güzel şekilde tanıtmak için çalışmalar yürütülmektedir” dedi.
horon6-001.jpg

‘İlçeler tüm yönleri ile tanıtılacak’
İlçelerin tüm yönleri ile tanıtılacağını vurgulayan Kültür ve Turizm Müdürü Alemdaroğlu, “İkizdere’den Hemşin’e, Fındıklı’dan İyidere’ye Rize’mizin tüm ilçeleri ile katılım sağlayacağımız 12. Rize Günlerinde şehrimizin tarihi ve kültürel, etnografik değerleri, folklorik özellikleri, doğal güzellikleri, yöresel kıyafetleri, el sanatları, coğrafi işaretli ürünleri, tulumu kemençesi, horonu, atma türküsü, atmacası, çayı ve daha birçok değeri ile İstanbul Yenikapı Etkinlik Alanı’nda olacağız. Sepet örücülüğü, ahşap işlemeciliği, Rize Bezi dokuması, çorap örücülüğü, bakır işlemeciliği yöresel ve geleneksel el sanatlarımız, dokumalarımız, ürünlerimizi somut olmayan kültürel miras taşıyıcısı sanatçılarımız ve ustalarımızla stantlarda tanıtılacak. Kalelerimiz, köprülerimiz, konaklarımız, değirmenlerimiz, serenderlerimiz, vadilerimiz, yaylalarımız, turizm merkezlerimiz, havalimanımız, çay çarşısı ve şehrimizin önemli projeleri ziyaretçilerimize tanıtılacak” ifadelerini kullandı.
cay5-014.jpg

‘Çayın başkenti çaysız olmaz tabi’
Etkinlikler kapsamında çayında İstanbul’a taşınacağını belirten Alemdaroğlu, “Çay’ın başkenti olunca çaysız olmaz tabii. Çayımızı sadece ikram için değil aynı zamanda elle çay yapımı, çay çeşitleri ve çay sunumlarıyla da tanıtmak için hazırlıklarımızı yapıyoruz. Rize tanıtım broşürlerimiz, rehberlerimiz, sunumlarımız ve videolarımızla da turizm alanında tanıtımlarımızı gerçekleştireceğiz. Yöresel lezzetlerimiz ve coğrafi işaretli ürünlerimiz de stantlarımızda yer alarak ikram ve tanıtımları yapılacak. Tulum ve kemençe ile horonda buluşacağız, atma türkülerimizle de misafirlerimizi ağırlayacağız. Fuarlarda ve tanıtım günlerinde en çok ilgi çeken atmacamız da bizimle olacak. Birbirinden renkli ve hareketli stantlarımızla ve Rize Dernekler Federasyonu tarafından organize edilen konserler ve sahne programlarıyla dolu dolu bir etkinlik bizleri bekliyor” ifadelerini kullandı.
uhlama4.jpg
cay3-031.jpg
simit2-006.jpg
nayla1.jpg
 Kaynak:pazar53com
Emojiye tıkla - Yorum yap - Paylaş
Bu içeriği Sosyal Ortamda Paylaş

Bu haberi okuyanlar aşağıdakileri de okuduBOLONLA UZAYA ÇAY YOLLAYACAKLAR
Karadeniz haberleri
BOLONLA UZAYA ÇAY YOLLAYACAKLAR

Rize Dernekler Federasyonu (RİDEF) tarafından İstanbul'da düzenlenecek 12’nci Rize Günleri'nde helyum balonuyla uzaya çay gönderme denemesi yapılacak.

Rizelilerden Türkçe, Lazca, Kürtçe ve İngilizce 'çay içme' daveti.
Kültür / Sanat
Rizelilerden Türkçe, Lazca, Kürtçe ve İngilizce 'çay içme' daveti.

İstanbul Feshane'de 26-29 Mart 2015 tarihlerinde yapılacak 8. Rize Tanıtım Günleri için Lazca Türkçe ve Kürtçe afiş hazırlandı.

Artvin Tanıtım Günleri' ne insan akını.
Haber
Artvin Tanıtım Günleri' ne insan akını.

Kocaeli Belediyesi tarafından Kocaeli Fuar Alanı'nda düzenlenen Artvin Tanıtım Günleri' ne insan akını.

ARDEŞEN BELEDİYESİNDEN ÜCRETSİZ 'KÜLTÜR  GEZİLERİ'
Ardeşen (At'aşeni)
ARDEŞEN BELEDİYESİNDEN ÜCRETSİZ 'KÜLTÜR GEZİLERİ'

Ardeşen Belediyesi tarafından düzenlenen halkla ilişkiler beyaz masa uygulaması olan beyaz geziler kapsamında Ardeşen'de ikametgah eden gençlerimizin tarihi kültürel ve doğal

RİZE'DE 5 GÜN BOYUNCA  YASAKLAMA HABERİ
Karadeniz haberleri
RİZE'DE 5 GÜN BOYUNCA YASAKLAMA HABERİ

Rize'de 5 günlük süreyle toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin yasaklandığı belirtildi.

RİZE-ARTVİN (RZV) HAVAALANI HAKKINDA RESMİ GAZETEDE KARAR YAYIMLANDI
Rize Pazar (Atina)
RİZE-ARTVİN (RZV) HAVAALANI HAKKINDA RESMİ GAZETEDE KARAR YAYIMLANDI

RİZE-ARTVİN (RZV) HAVAALANI HAKKINDA RESMİ GAZETEDE KARAR YAYIMLANDI Resmi Gazetede Rize-Artvin Havalimanının Uluslararası Giriş ve Çıkışlara Açık Daimi Hava Hudut Kapısı Olarak

Gişiş yap yada ücretsiz üye ol

İçerik Takvimi

İlginizi Çekebilir

img
ÇANAKKALE TÜRKÜSÜ LAZCA
18-03-2015, 13:14
Rize nöbetçi eczaneleri
HANGİ BELEDİYEYİ DAHA BAŞARILI BULUYORSUNUZ?