Anasayfa » Lazca dersler » Rize RTE Üniversitesinde 'Gürcü Dili Eğitimi' Açıldı. Lazca hala yok


Rize RTE Üniversitesinde 'Gürcü Dili Eğitimi' Açıldı. Lazca hala yok

sponsor bağlantıları


Rize Belediyesi ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) tarafından ortaklaşa yürütülen proje kapsamında ikinci ‘Gürcü Dili Eğitimi’ kursu İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi dersliğinde açıldı. 58 kursiyerin katıldığı Gürcüce kursu RTEÜ Fen Edebiyat Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Harun Çimke ve Dr. Öğretim Üyesi Sopio Mahachashivili tarafından veriliyor.

Kursun açılış dersine, RTEÜ Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Rize Belediye Başkan Yardımcısı Kemal Genç, Gürcistan-Trabzon Başkonsolosu Gela Japaridze katıldı.

Açılış kursunda bir konuşma yapan Karaman, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi olarak komşu ve dost ülke Gürcistan'la başta eğitim olmak üzere birçok alanda yapılan işbirliği faaliyetlerine büyük önem gösterdiklerini ve bu bağlamda ellerinden gelen bütün gayreti gösterdiklerini ifade etti.

40 saat sürmesi planlanan eğitim süresi boyunca kursiyerlerin, Gürcüce okuma, yazma, dinleme, anlama ve konuşma alanlarında yetkin hale gelmesi hedefleniyor.

Lazca'nın merkezinde Lazca yok
Üniversite'de Lazca ile ilgili bölümün açılması için 2012 yılında Laz Kültür Derneği, Lazcanın seçmeli ders olarak okutulacağı yönündeki açıklamalar üzerine Rize'deki Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'ne "Laz Dili ve Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi" açılması için dilekçe vermiş bir sonuç alınmamıştı.
Daha önce de Gürcüce ders açılmış aşağıdaki ilan Rize Belediyesi web sayfasından duyurulmuştu.
Belediye ilanı: http://www.rize.bel.tr/duyuru/1-kur-gurcu-dili-egitim-programi
Kaynak: https://m.bianet.org/bianet/azinliklar/139564-rte-universitesi-ne-lazca-bolum-talebi 
ilgili haber: https://www.rizedeyiz.com/Haber/RTEUde-Gurcu-Dili-Egitimi-Kursu-Acildi-107513.htmlEmojiye tıkla sayfaya duygunu bırak
0


Daha kolay yorum yazabilmek için ücretsiz üye ol Üye Olmak İçin Tılka


Adınız Soyadınız: