Anasayfa » Müzik » Artvinli sanatçı Şanver ERGÜL ile Lazca single albümü hakkında söyleşi


Artvinli sanatçı Şanver ERGÜL ile Lazca single albümü hakkında söyleşi

sponsor bağlantıları


Artvinli sanatçı Şanver ERGÜL ile Lazca single albümü ile söyleşi
Lazca.org- Ramazan KOSANOĞLU
Lazona'da doğup büyüyen fakat Ankara'da yaşamını sürdüren Şanver ERGÜL, yok olmakta olan Laz dilini kendi kulvarında şarkılarla yaşatma çalıştığını söylüyor. 

Artvin Kemalpaşa'da dünyaya gelen burada büyüyen multi enstrumanist sanatçı çeşitli müzik gruplarında orkestrada çalmış. Sadece müzik yapmadığına vurgu yapan sanatçı, müzik aracılığı için dilini ve kültürünü de müzik ile ayakta tutmaya çalıştığını söylüyor. 

Tulum çalmaya 5 yaşında başlayan ERGÜL müziğe ilk adımını babaannesinin Sarp sınır kapısının açıldığı dönemde bavul ticaretinin yeni başladığı dönemde oyuncak bir piyona alması neden olmuş. Müzik ve Lazcanın kaynağı babaannesi olmuş. Bu anısını söyle anlatıyor
"Tulumu yaklaşık 15 16 senedir klavye ise 5 senedir çalıyorum. Akordiyon da çalıyorum.  Müziğe 5 yaşımda basladım. Baba anemin Ruslardan aldığı bir oyuncak piyanoyla basladım. Daha sonra babam normal bir org aldı 5-6 yasalarında çalmaya basladım"

Şanver Ergül kimdir?
"Karadeniz'in en kuzey doğusu Lazona'nın başladığı eski adı Noğedi ( Makriyal) olan Artvin Kemalpaşa ilçesinde doğdum büyüdüm.
Laz'ım. Müzikle uğraşıyorum. Laz kültürüyle yetişmiş biri olarak bulunduğum topraklarda Laz müziğini ve Karadeniz müziğini en iyi şeklide icra ve  ileriye taşımaya çalışıyorum" 
(Şanver ERGÜL)

Lazcayı yarınlara taşımak...
"Lazcanın yarınlara taşımak ve geleceğimizi korumak adına genellikle Lazca şarkılar yazmaya çalışıyorum.
Hayattaki bakış açısı olarak "geçmişini koruyamayan geleceğini inşa edemez"  görüşündeyim kültürümüzü en iyi şekilde, en doğru şekilde tüm zenginlikleriyle yaşatmanın çabası içerisindeyim"

Anadilde düşünmek ve yazmak ve sormak
"Ben şarkılarımı yazarken ana dilimle düşünmeyi ve yazmayı tercih ediyorum. Dilimizde Türkçeleşmiş fakat, var olup da kullanılmayan sözcükleri parçalarımın arasına sıkıştırmaya ve var olmasına, insanların ne anlama geldiğini sormasına çalışıyorum. Çünkü bu şekilde kullanılmayan kelimeleri ve sözcükleri  gün yüzüne çıkarmaya çalışıyorum, araştırıyorum"

(ERGÜl'ün orkestra arkadaşı ile)

Lazca derlemeler
"Çevremdeki büyüklerime soruyorum. Özellikle bilgi ve birikimiyle bir çok konuda Lazca ile alakalı görüşünü aldığım Veziroğlu Mehmetali ile Oy Ninna parçasının temelini  birlikte attık. Daha sonra son haline gelmesi için de Engin Alptekin'in eli değdi. Kendisine de çok teşekkür ediyorum. Bana desteği olan  görünmeyen kahramana Kadem Ergül'e de çok teşekkür ediyorum. Elimden geldiği kadar yeni parçalar yazmaya ve  söylemeye, kültürümüzü ilelebet devam ettirmeye çalışacağım."

Oy Ninna şarkısı
Şarkıyı Youtube'dan izlemek ve kanalına abone olmak için tıklayın

OY NİNNA ŞARKISINİ DİNLEYİNEmojiye tıkla sayfaya duygunu bırak
0


Daha kolay yorum yazabilmek için ücretsiz üye ol Üye Olmak İçin Tılka


Adınız Soyadınız: