Anasayfa » Turkiye & Dunya » GÜRCİSTAN'DA MEGRELCE İÇİN PROTESTO


GÜRCİSTAN'DA MEGRELCE İÇİN PROTESTO

sponsor bağlantıları


GÜRCİSTAN'IN EN ÇOK MEGREL YAŞAYAN ŞEHRİ OLAN ZUGDİDİ BÖLGESİNDE MEGRELCENİN ÖLMEK ÜZERE OLDUĞUNU SÖYLEYEN BİR GRUP HÜKÜMETİ DİLE SAHİP ÇIKMAYA ÇAĞIRDI

İnternet üzerinden Megrel dili videolarını yayımlayan Yuri Ghvinjilia adlı Megrel aktivist öncülüğünde yerel yönetim binasının önüne gelen bir grup, Gürcistan anayasası Megrelce ve Svancayı kabul etmediğini, Gürcüce dışındaki kadim dillerin bölgesel statü kazandırılması gerektiği söyledi.

Megrellerin yaşadığı yer olan Senaki, Mertvili ve Samergelo bölgesinden de gelenlerin olduğu eğlemde konuşan  Zviad Pachkoria, "Megrlce, Svanca ve Lazca okullarda eğitim verilmesinin gereklili olduğunu belirtti. Mengrelian'ın Senaki'deki  Zugdidi'den daha iyi bir durum var" dedi.

Lİvepres adlı haber sitesinde yayımlanan habere göre Edem Izoria, "Livepress" e, mektupların Gürcistan Patrikliği’nde hükümete, Parlamento’ya gönderildiğini ancak kimsenin yanıt vermediğini söyledi. Dil tasarrufunun başlamasının geçen yıldan itibaren imza toplamaya devam ettiğini söylüyor. Şimdiye kadar, yaklaşık bin imzaları var. Toplumun, Rus birliklerinin bu insanların arkasında olduğunu belirtti. Megrelcenin Gürcistan'ın zenginliğidir diyen katılımcıların yardım yardım pankartları dikkat çekti.

Yerel öz yönetim ile İlişkiler Birimi Başkan Yardımcısı Lasha Gvasalia, miting katılımcılarına konuştu. Devlet dili Gürcüce dilleri geliştirilmeli olan Gürcü dili. Megrel ve Svan dil okullarının ilkokullarda öğretilmesi gerektiği fikrine katılıyor.

Miting katılımcıları, Bölge Yönetimi binasından AB Delegasyonu ofisine geçti. Konuyu görüşmek üzere pazartesi günü buluşma sözü verildi. Zugdidi'de, Megrelce-Lazca-Svanca dillerinin korunmasını talep eden periyodik mitingler var.
Gürcistan Gürcücenin dışında aynı grupta yer alan Megrelce, Svanca ve Lazca dili yasağının kaldırıp kaldırmayacağı merak konusu.


Emojiye tıkla sayfaya duygunu bırak
0


Daha kolay yorum yazabilmek için ücretsiz üye ol Üye Olmak İçin Tılka


Adınız Soyadınız: