Anasayfa » Lazca yayınlar » dergi » GÜRCİSTAN'DA İLK MEGRELCE DERGİ SKANİ სქანი YAYIMLANDI


GÜRCİSTAN'DA İLK MEGRELCE DERGİ SKANİ სქანი YAYIMLANDI

sponsor bağlantıları


GÜRCİSTAN'IN BAŞKENTİ TİFLİS'DE MEGRELCE DERGİ YAYIMLANMAYA BAŞLANDI.
Lazca.org-Çamlıhemşin

Gürcistan'da yayımlanan Megrelcede ve Lazcada Skani/Sǩani-senin anlamına gelen derginin ilk sayısı yayımlandı.

Uzun zamandır Gürcistan'da Megrelceye statü verilmesi konusunda Megrel aktivistlerin istekleri vardı.

Mart ayında çıkan ancak covid-19 salgını nedeni ile ertelenen dergi mali sebeplerden dolayı oldukça ertelenmiş.
Gürcistan'daki ilk Megrelce dergi olan Skani dergisi Megrel dil derneği tarafından 20 kişilik yazar kadrosu ile yayımlanıyor.

Dergide neler var?
Megrel dergisinde cinsiyet sorunları, kuş terminolojisi, En büyük Megrel yerleşimi olan Zugdidi köyleri, Megrel Prensliğinin kaldırılması, şiirler ve hikayeler bulunduğu öğrenildi. Üç ayda bir yayımlanması planlanan dergi rağbet görürse her ay yayımlanabileceği öğrenildi.Megreller için önemli bir yayın
Gürcistan'da son zamanlarda Megrellerin dilsel aktiviteleri oldukça yoğunlaştığı sırada Megrelce dergi yayımlanması önem taşıyor. 
Megreller Megrelcenin okullarda dil olarak okutulmasını istiyor. Başkent Tiflis ve Martvili'de satışa çıkartılan dergi şimdiden ilgi görüyor, Megreller dergiyi sahipleniyor. Gürcistan'dan ayrılıp özerkliğini ilan eden ve Rus askeri kontrolündeki Abhazya'da yayımlanan Gal dergisinden sonra Megrelceyi omuzlayacak. Derginin lokomotifliğini, satışı ve temini konularında da  Givi G. Karchava გიგა ქავთარაძე Elza Khaindrava ilgilendiği öğrenildi.

Türkiye'de ise aynı dil ailesinden olan Lazca Ogni/Saǩani Nena dergisi uzun bir zamandır Laz Kültür Derneği tarafından yayımlanıyor. 
Megrel dergisi Gürcistan resmi alfabesini kullanırken, Türkiye'deki Lazlar Latin harflere dayalı Lazlara özel Laz alfabesini kullanmaktalar.Emojiye tıkla sayfaya duygunu bırak
0


Daha kolay yorum yazabilmek için ücretsiz üye ol Üye Olmak İçin Tılka


Adınız Soyadınız: