Anasayfa » LAZCA TV - LAZURİ TV » ARHAVİ ÇOCUK ŞENLİĞİ VİDEO İZLE

ARHAVİ ÇOCUK ŞENLİĞİ VİDEO İZLE

      


sponsor bağlantıları
Artvin Arhavi İlçesinde Yöresel Çocuk Oyunları Şenliği düzenlendi. 
FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN
 
Arhavi Çǩuni Berepe Derneği tarafından ilki düzenlenen Yöresel Çocuk Oyunları Şenliği’nde çocuklar doyasıya eğlendi. Etkinlikte animasyon gösterileri, çocuk oyunları ve konserlerin yanı sıra çeşitli aktiviteler yer aldı. Belediye önünde tulum ve bando eşliğinde başlayan yürüyüş şehir turu ile devam eden ekinlik, Arhavi Gösteri Merkezindeki dernek başkanı Erdinç Atabey’in konuşması ile başladı.

Artvin Arhavi’de Çocuk Şenliği ve Lazca
Yöresel oyunları Lazca ile buluşturan Lazca Grubundan Merve Alçiçek’in kurduğu Çǩuni Lazuri (Lazcamız) çadırında Lazcayı oyunlarla çocukları hem eğlendirdi hem Lazcayı öğretti. Lazca Gönüllüleri Platformundan Ressam Didem Tibukoğlu da “Lazca El İzi” çalışması ile çadırdaki yerini aldı. Çocuklara boyalar ile aktiviteler yaptı.


Lazca Çadırına Aşırı İlgi Vardı 
Lazca çadırına gelen çocuklar Lazca konulu oyunlar oynadılar. Son derece bilgili oldukları gözlenen Laz çocukları Lazca bilmeceleri ve sayılar bilmeleri Lazcanın geleceğine yönelik umutları yeşertti. Çocuklar, Kısa süre sonra Lazca çadırında bulunan görevlilerin yerine aldılar.  Gelen çocuklara kendileri oyunları anlatarak çadırı sevk ve idare etmeleri şaşırttı. Yetişkinler de Lazcaya aşırı ilgi gösterdiler. Her yaştan katılımcılar “Her etkinlikle olacak mısınız?” diye sormaları Lazcaya olan ilginin süreceğine ilişkin ipuçları verdi. Ekip her yıl düzenlenen Arhavi Kültür ve Sanat Festivali’nde de yer alacağı öngörülüyor. Davet edilmesi halinde yurdun her yerine gidebileceklerini söyleyen Lazca gönüllüleri, unutulmaya yüz tutmuş dilimiz ve kültürümüzü tanı8tmak ve gelecek nesillere aktarmak insani görevimizdir dedi. 

Emojiye tıkla sayfaya duygunu bırak

0

Yorum Ekle