Anasayfa » Lazca yayınlar » Bilinen ilk Laz Krallığının adı ile anılan bir bitki (Colchicum speciosum)


Bilinen ilk Laz Krallığının adı ile anılan bir bitki (Colchicum speciosum)

sponsor bağlantıları


Topraklarınızda ayaklarınıza değen binlerce yıllık literatürde  Laz adı ile anılan bir bitki

Lazların bir çok tarlasında, dağında, bağında bahçesinde karşılaştığı bitki olan literatüüre Laz krallığından geçen Colchicum speciosum bitkisi.

Lazcada ise Fırtına vadisi Meǩalesǩiriti bölgesinde  Mtuti lazut̆i olarak isimlendiriliyor.

Bitki Laz yerleşim yerleri olan Karadeniz'den Kakasya'ya kadar olan bölgede yaşar. Literatüre geçmesinin nedeni de bu bölgede yaşayan Lazlar.
Bu bitki Laz Zambağı, Ambırt, Şepart, Galeden, Likofor, Ligoser, Zumak, acı çiğdem, vargit, algit  olarak sonradan anılsa da asıl adı Colchicum speciosum olarak literatüre girmiş.

Lazların tarihinde Kolhis ve Lazika Krallıkları için bu linke tıklayabilirisniz

(foto: Ramazan Kosanoğlu)

Bu cins adını Kolhis kralı Aetes’in kızı Midia’dan alır. Bitkiler konusunda oldukça bilgili olan Midia, aynı zamanda bitkilerden elde edilen zehirler konusunda da yetenekliydi. Bahçesinde çöpleme, zakkum, güzelavratotu, baldıran ve yüksükotu gibi çeşitli zehirli bitkileri yetiştirmekteydi. Afrodit’in isteği ile maceralarında Jason’a eşlik eden Midia, acı çiğdem kökünden elde ettiği bir iksir ile Jason’un uzuvlarını ve silahlarını ovarak, O’nun cesaret ve güç gerektiren görevleri yerine getirmesini sağlamıştır. Ancak kendinden daha genç bir kadın yüzünden Jason tarafından terk edilince hem o kadını hem de çocuklarını acı çiğdem bitkisinden elde ettiği zehirle öldürür. Dioscorides bitkilerin Colchis’de yaygın olarak görüldüğünü ve bu nedenle bu adı aldıklarını yazar. Tür adı Latince “gösterişli” anlamına gelir. Türün genel görünümüne işaret eder.
(foto: Ramazan Kosanoğlu)


Literatür kaynağı: Nouveau Mémoires de la Société Impériale des Naturalistes de Moscou 1: 265, t. 15. 1829. Steven

Emojiye tıkla sayfaya duygunu bırak
0


Daha kolay yorum yazabilmek için ücretsiz üye ol Üye Olmak İçin Tılka


Adınız Soyadınız: