Anasayfa » Rize Fındıklı (Vi3'e) » Fındıklı Belediye Başkanı Çervatoğlu’na açılan soruşturmaya tepki


Fındıklı Belediye Başkanı Çervatoğlu’na açılan soruşturmaya tepki

sponsor bağlantıları


Millet bahçesine "100. Yıl Atatürk Parkı", millet kıraathanesine "Kazım Koyuncu Kültür ve Sanat Evi" isimlerini veren Fındıklı Belediyesine açılan soruşturmaya tepki gösterildi.Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu, belediye meclis üyeleri ile CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ve yurttaşların katılımıyla Atatürk ve Kazim Koyuncu Sanat Evi parkında kitlesel bir basın açıklaması yapıldı.

Fındıklı Belediye Başkanı Çervatoğlu konuşmasına “Bugün burada “Atatürk ve Kazım Koyuncu” isimlerinin şu an içinde bulunduğunuz bu parka ve az ilerde gördüğünüz geleneksel tarihi mimari yapımıza verilmesinden dolayı Türkiye Cumhuriyeti’nin bir belediyesinin yönetiminin yargılanmasına konu edilmesini kabul etmediğimizi ifade etmek için bir araya gelmiş olmaktan üzüntü duymaktayız” diye başladı.

“ATATÜRK VE KOYUNCU’NUN İSMİNİN KAMUYA YARARI OLMADIĞINI SÖYLÜYORLAR”
Ercüment Şahin Çervatoğlu açıklama yapıyor.


AKP tarafından seçim propagandası olarak kullanılan Millet Bahçesi ve Millet Kıraathanesi isminin seçimlere 15 gün kala alelacele parka verildiğini hatırlatan Çervatoğlu, “Bağımsız ve egemen bir ulus olarak var olmamızın mimarı olan ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün isminin bir parka verilmesinde ve kısacık ömründe yaptığı müzikle Karadeniz insanının ülkemizde sesi olabilmiş sevgili Kazım Koyuncu isminin kültür ve sanatın gelişimi için kullanımı öngörülen park içindeki bir yapıya verilmesinde “kamu yararı olmadığı” gerekçesiyle belediye meclisinin kararını onaylamamış, kolluk güçlerine sürenin bitimine saatler kala tutanak tutturmuştur. Oysa isim değişiklikleri Fındıklı halkının talebi üzerine gündeme gelmiştir. Şahsım ve ekibim, açılan soruşturmayı nefes aldığımız sürece Fındıklı halkıyla birlikte onur madalyası olarak taşıyacağız” diye konuştu.

“BU PARK ŞAHSİ KASALARINDAN DEĞİL FINDIKLI HALKININ PARASIYLA YAPILDI”
Fındıklı Kazım Koyuncu Kültür ve Sanat Evi

Parkın İller Bankasından alınan 6,5 Milyon TL kredi ile, 2032 yılına kadar Fındıklı halkı tarafından yaklaşık 14 milyon TL olarak geri ödemek koşuluyla yapıldığını belirten Çervatoğlu, “ ‘Siz de park yapın ismini verin’ söylemleri ile siyaset yapanlara bir kez daha hatırlatmak isteriz ki bu park sizin şahsi kasanızdan değil Fındıklı Halkının vergileriyle yapılmıştır” dedi.

Çervatoğlu, halkı milyonlarca liralık zarara uğrattıkları Sayıştay raporlarına da yansıyanlara dokunmayan yetkililerin, Fındıklı’da tabelaları değiştirdikleri için kamuyu 7.864,70 TL zarara uğrattıkları gerekçesiyle soruşturma açılmasına tepki gösterdi.

“SÖZ YETKİ KARAR FINDIKLI HALKININDIR”
Meclis toplantısında AKP’li üyelerin Atatürk ve Kazım Koyuncu isimlerine karşı oy kullandığını hatırlatan Çervatoğlu şöyle devam etti:

“Biliniz ki Atatürk ismini asla tartışmayız tartıştırmayız, bizler için değeri ölçülemezdir. Kazım Koyuncu’nun değerini de Karadeniz halkı, tüm dünya halkları ve sanat camiası bilmektedir. Bizler Fındıklı Halkı olarak ‘Atatürk ve Kazım Koyuncu’ isimlerinin yazılı olduğu tabelaları indirmeyeceğiz. Halkın iradesi ile meclis kararıyla bu isimleri verdik. Fındıklı Halkının üstünde bir iradenin olmadığını savunan bir anlayışı taşıyoruz.”

“Bu park dünyanın bir başka bölgesinde değil ülkemde Rize Fındıklı’da. Yetkililere bir kez daha sesleniyoruz bizleri tüm olanaksızlıklara rağmen bugüne kadar yapmış olduğumuz yatırımlarla, AKP’nin bize bırakmış olduğu borç kamburunu nasıl erittiğimizle değerlendirin. Kaynakları doğru kullanarak, yandaşa peşkeş çekmeden, halkımızla birlikte şeffaf katılımcı bir şekilde halkın aktif katılımıyla yürüttüğümüz yönetim anlayışıyla sorgulayınız. Kurucu değerlerimiz üzerinden değil daha iyi hizmet etmemiz için sorgulayın. Çünkü soruşturmalar ve baskı bizi yıldıramayacaktır. Söz yetki Karar Fındıklı Halkınındır.”

Haber: Evrensel.net. Gençağa KARAFAZLI Ali Osman ERTAŞ RİZEEmojiye tıkla sayfaya duygunu bırak
0


Daha kolay yorum yazabilmek için ücretsiz üye ol Üye Olmak İçin Tılka


Adınız Soyadınız: