Anasayfa » indir » LAZCA KLAVYE İNDİR


LAZCA KLAVYE İNDİR

sponsor bağlantıları


Android işletim sistemlerinde çalışan Lazca klavye uygulaması artık Google Play Stor'da.

Yazılım geliştiricisi Muhammet Çağatay tarafından yazılan uygulama ilk android Lazca klavye olma özelliğini taşıyor. 
Lazcada bulunan ve başka dillerde bulunmayan harfler telefon ve tabletlerde kullanılamıyordu. Lazca klavye ile artık android işletim sistemlerinde Lazca yazılabilecek. Benzer uygulama için onlarca mühendis, yıllarca çalışarak geliştirilirken, Laz mühendis Muhammet Çağatay kısa süre içinde tek başına klavyeyi geliştirerek büyük bir başarıya imza attı. 

Pragram ilk adım
Bu gibi uygulamalar büyük ekip ve finansman ile hazırlanır ve uzun zaman gereklidir.  Muhammet Çağatay dili ve kültürü için kısa zamanda hiç bir ücret almadan kısa zamanda hazırladı. Program geliştirilmesi gerekiyor. Bu sadece bir adım, ben temelini attım, geliştiriciler programı geliştirebilirler diyen Çağatay, geliştirmek isteyenler için kaynak kodlarını da paylaştı.

Klavye değiştirilebiliyor
Diğer klavyeleri kullananlar için Lazca klavye ile kendi klavyeleri arasında geçişi kolaylaştıran Çağatay, Lazca klavye uygulama simgesini tıklayarak klavyeler arasında geçiş yapabilirler dedi. 

Türkçe klavyeyi kullananlar da düşünüldü
Lazca klavye uygulamasına Türkçede bulunup Lazcada bulunmayan I,Ö,Ü harfleri global olması açısından eklendi. Lazların çoğunluğu Türkiye'de yaşadığı ve Türkçe de yazdığı için Lazca klavye ile Türkçede yazabilmeleri için 3 harf de eklendi. Böylece hem Lazca hem de tüm karakterleri aynı anda kullanılabiliyor. Bu kullanıcılar için büyük rahatlık sağlıyor. Klavye için ARGE çalışması işle çok daha kullanışlı hale getirilebilir. . 

İşte indirme linki. Tüm Lazlar sosyal paylaşım sitelerinde bu haberi paylaşarak tüm arkadaşlarınıza haber vermenizi rica ediyoruz.

ANDROİD İÇİN LAZCA KLAVYE İNDİRMK İÇİN TIKLAYIN

BİLGİSAYAR KLAVYESİ İÇİN TIKLAYIN diğer uygulamamızı indirebilirsiniz

KURULUM RESİMLİ ANLATIM

İndirme bağlantısını tıklayın ve programı indirin. Resimde görüldüğü gibi kurulumu takip edin

Emojiye tıkla sayfaya duygunu bırak
0


Daha kolay yorum yazabilmek için ücretsiz üye ol Üye Olmak İçin Tılka


Adınız Soyadınız: