Anasayfa » Lazların Tarihi » Lazların İkinci Devleti Lazika Devleti-2


Lazların İkinci Devleti Lazika Devleti-2

sponsor bağlantıları


Milattan sonra 2. Yüzyılda Doğu Karadeniz kıyılarında Lazika Krallığı kurulmuştur.Bu devlet üzerinde Romalılarla ve daha sonra Bizansla , Persler ve Sasaniler arasında hakimiyet kurma savaşları ve mücadelelerinde Lazlar bazen Pers-Sasanilerle ama çoğunlukla Romalı ve Bizanslılarla ittifak kurarak o dönemin iki büyük devletine karşı ayakta durmaya çalışmışlardır.
Milattan önceki yıllarda Lazlar Egrisi isimleriyle veya bunların farklı biçimde kullanılan şekilleriyle ,milattan sonraki yüzyıllarda ise –özellikle Roma ve Bizans kaynaklarında-Laz ismi ile anılmaya başlanmıştır. Lazika Krallığının 7.yüzyılın sonlarında tarih sahnesinde yer almadığı, Doğu Karadeniz kıyılarında 8.yüzyıldan sonra Abhazların daha sonra da 11.yüzyıldan itibaren Gürcülerin güçlendiğini görüyoruz. 1204' te günümüz Pazar (Atina) ilçesinden Batum'a kadar uzanan Doğu Karadeniz sahilinde  Lazia Theması (bir çeşit özerk bölge ) kurulmuştur.

Lazların hıristiyanlıktan önceki inanışları Pagan inanışı idi daha sonra  Lazlar Bizans’ın etkisiyle 523 yılında Hıristiyanlığı kabul etmişlerdir.

Lazlarla ilgili yanlış bilinen düşüncelerden biri de Lazların Trabzon Rum devleti'nden kalma Rum oldukları, Lazcanın da Rumca olduğu şeklinde düşüncedir. Bu araştırmada görüldüğü üzere Trabzon Rum(Pontus) Devleti, gerek Kolhida gerek Lazika devletlerinden çok sonra yaklaşık 3000 sene sonra kurulduğu ve Lazcanın da Rumca ile uzaktan yakından hiçbir ilgisinin olmadığı anlaşılıyor, özellikle batı Lazcasında bulunan çok az Rumca kelime, Rumlarla  batı Lazlarının birbirine komşu olmalarından dolayı dildeki etkileşimdendir ki her dilde bu şekilde etkileşimden dolayı yabancı kelimelerin bulunması normaldir.

 

 

LAZCA Yazarı E.
( tarih bölümü)
iletişim admin@lazca.org
www.lazca.org
Emojiye tıkla sayfaya duygunu bırak
0


Daha kolay yorum yazabilmek için ücretsiz üye ol Üye Olmak İçin Tılka


Adınız Soyadınız: