Anasayfa » LAZCA TV - LAZURİ TV » LAZURİ BİRAPA - MǮANU KÖYÜ ÖMER DAYI (ლაზური ბირაფა) Lazca

LAZURİ BİRAPA - MǮANU KÖYÜ ÖMER DAYI (ლაზური ბირაფა) Lazca

      


sponsor bağlantıları
LAZURİ BİRAPA - MǮANU KÖYÜ ÖMER DAYI (ლაზური ბირაფ ა) Lazca

Türkiye sınırları içinde Doğu Karadeniz'de iki il ve yedi lilçe merkezine yayılmış köklü ve tarihi bir dil olmasının yanı sıra Gürcistan'da da konuşulan geniş bir dil. Lazcanın günümüze kadar gelmiş şarkılar diğer kültürlerden, enstrümanlardan etkilenmiştir. Bu videoda  yer alan iki Lazca şarkı kaidelerinde bariz Kafkas ezgileri barındırmaktadır.

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesi Mǯanu köyünde Laz coğrafyasında başka hiç bir yerde görülmeyen çoksesli ve Kafkas tınılarını rahmetle andığımız Ömer dayı seslendiriyor. Çekimlerini Laz aktivist ve yazar Ǩlemurişi Ramazan Kosanoğlu'nun bu eşsiz arşivinde yer alan bu ezgiler Laz müziğinin son örneklerinden bir tanesidir.


Rize'nin Çamlıhemşin ilçesi Mǯanu köyünde Laz coğrafyasında başka hiç bir yerde görülmeyen çoksesli ve Kafkas tınılarını rahmetle andığımız Ömer dayı seslendiriyor. Çekimlerini Laz aktivist ve yazar Ǩlemurişi Ramazan Kosanoğlu'nun bu eşsiz arşivinde yer alan bu ezgiler Laz müziğinin son örneklerinden bir tanesidir.Lazca şarkı ლაზური ბირაპა Lazca detan Lazca şarkılar dinler Lazca birapa Lazuri birapa Lazca müzik Laz müziği Lazca şarkılar dinler

Emojiye tıkla sayfaya duygunu bırak

0

Yorum Ekle