Anasayfa » Yazarlar » Lazca.org ailesine bir yazar daha..Kamil Aksoylu Toroci Lazca'da


Lazca.org ailesine bir yazar daha..Kamil Aksoylu Toroci Lazca'da

sponsor bağlantıları


LAZCA ORG AHALİSİNE MERHABA!

Kâmil Aksoylu Toroci

Değerli Lazca org. ziyaretçileri ve okuyucuları, bundan sonra arada bir bu sayfalardan sizlere ulaşıp aranızda olmaya çalışacağım. Bazen Lazca, bazen de Türkçe yazmayı düşündüğüm konular çoğunlukla kültürel ağırlıklı olup, arada güncel konulara da değineceğim.

Kültür olgusu bir toplum için hem kendi uygarlığına, hem de dünya uygarlığına kattığı değerler bütünüdür. Bu değerler bütünü, periyodik olarak yinelenip sürekliliğinin sağlanmasıyla geçmişten geleceğe aktarılan bir emanettir aynı zamanda. Fakat ne var ki değişen yaşam şartları her kuşağı farklı etkileyip kültürel yolculukta aksamalar olacak ve bazı değerler geleceğe aktarılamayıp unutulacaktır.

Çocukluğumuzda yaşadıklarımızı çocuklarımızın yaşamasını kimse beklememeli elbette. Ama geçmişi de sadece acı bir tortu gibi yüreğimizde bırakmamalıyız. Hiç değilse gençlerimize atalarının yaşadığı kültürü ve konuştuğu dili tanıtabilmeliyiz.

Yaşam şartlarının değişmesi en çok dilimizi ve kültürümüzü etkilemektedir. Dilimizin ve kültürümüzün etkilenmesi süreç içinde hızlanarak kimlik bilincimizi de yok etmekte. Günümüzde dilin değişmesi, kulağın algısını da değiştirmekte. Algının değişmesi ne yazık ki gönülleri de değiştiriyor ve bir yerden sonra her şey tıkanıp kalıyor. Geride kalanın üzerinden geçilip zamanla izleri bile kalmıyor. Bugün geldiğimiz nokta budur işte.

Günümüzde onlarca farklı dile ve kültüre ev sahipliği yapan ülkemizde artık anadili eğitimi ve anadilde eğitimin koşulları tartışılmaktadır. Bizim amacımız ülkemizin ev sahipliği yaptığı kültürel bütünlüğün içinde varlığımızı koruyup geçmişten aldığımız kültürel mirası geleceğe aktarabilmektir. Bu sayfalar aracılığıyla dilimiz, kültürümüz ve yöremiz adına birbirimizle paylaşacak ve birbirimize aktaracak önemli bilgilerin olacağına inanıyorum. Yazıma başlamadan önce her türlü öneri ve eleştiriye açık olduğumu belirterek tüm dünyaya sevgi, dostluk ve kardeşlik dileklerimi iletiyorum.

LAZURİ SİTEŞİ EXALİŞE MERXABA!

Lazca org’şi şurimşine musafirepe do mak’itxalepe, ha3’işkule bazi bazi ham siteşi sayfapeşen tkvani k’ala bivare. Bazi Lazuri, bazi Turkuli oç’aru na-bizmonam temape, kultura mek’ardineri t’as ti na, bazi ti aktueli (ndğeluri) meselepes ti bak’atare.

Ar xalki şeni kultura, hem muşi uygarluğişe, hemi ti k’iyanaşi uygarluğişe mxuci meçamu ren. E do kultura, meğireyi (belli) ora muşis na ixenasen xolonobate, golanoraşen moxtanoraşe na-moyğinen ar emaneti ren. Ala mu ren ki, oras dolexe na-ikturen skidalate kultaras doloxe bazi adeti usuli do k’aidepe gondunun.

Helbet ki berobas çku na-pskidit steri berepe çkuni var skidanoren. Ala golanora çkuni ti guris xvala ar ç’vini steri var dit’alen. Çkar vartina berepes umçanepe mutepeşi nena do kultura oçinoponi boret.

Skidalaşi okturuk enni dido nena do kultura çkuni gomoç’k’ondinapaman. Nena do kulturaşi goç’k’endinuk minoba çkuni ti ezdims do nimers. Nenaşi okturuk gagnoba ti kturoms. Gagnoba dikturaşi muntxa vare vi, guri ti ikturen. Çkva hem ora şkule nink’olen kodoskidun. K’ap’ulas na ek’askidun çkunoba, m3ika oraş kule geyjilen do gondunun. Çku m3ika ham gzas gebdgit steri boret.

Ham ndağas doloxe çkva do çkva nena do kultura na isaybams dobadona çkunis, nananena doguru do nananenate ok’itxuşi p’aramitepe ixenen. Çku dobadona çkunis doloxe nena do kultura çkuni osaybu do moxtanoraşe omalu minonan. Ham sayfapeşen nena do kultura şeni dido muturenpe biparaten do artikatis mebiçaten, mobiçaten. Tkvenden na-moxtasen irri fik’iri do k’at’a nena tkvani çkimişeni k’iymetoni ren. Mtelli k’iyanaşe oropa do dostluğiten
Emojiye tıkla sayfaya duygunu bırak
0


Daha kolay yorum yazabilmek için ücretsiz üye ol Üye Olmak İçin Tılka


Adınız Soyadınız: