Anasayfa » Yazarlar » Kamil Aksoylu TOROCİ » ANASÜTÜNÜN PARAYLA ALINDIĞI GÖRÜLMÜŞ MÜDÜR?


ANASÜTÜNÜN PARAYLA ALINDIĞI GÖRÜLMÜŞ MÜDÜR?

sponsor bağlantıları


ANASÜTÜNÜN PARAYLA ALINDIĞI GÖRÜLMÜŞ MÜDÜR?
Kâmil Aksoylu    

Daha bir ay önceki bir yazımda asimilasyon sürüyor diye nokta koymuştum. Ardından gelen demokratikleşme paketi yine de bizi umutlandırmıştı. Paketin açılmasıyla anadilinde eğitimin piyasa mantığıyla tüccarlara bırakılması açıkçası umutlarımızın yerini burukluğa bıraktı. Yine de zorunlu olmasa bile anadilimizin seçmeli ders kapsamında olması önemli bir kazanımdır. En azından devletin Lazca diye bir dilin varlığını kabul etmesinin göstergesidir. 

 

AKP iktidarı sürekli yeniliklerden ve devrimlerden söz ederken insan ister istemez hak hukuk beklentilerine giriyor. Paketin açılmasıyla bunların daha çok muhafazakârların devrimi olduğunu net bir şekilde görür olduk. Bu da yetmezmiş gibi başbakan İstanbul Büyük Şehir Belediyesinin toplu taşımayla ilgili bir toplantısında konuşurken devletin anadilinde eğitim yapmayacağını net bir şekilde söyledi. “Anadilinde eğitim istiyorsan git okulunu kur, orada ne yaparsan yap” dedi. Devletten bunları beklemenin yanlış olduğunu söyledi.

 

Lafa gelince herkes anadilin ana sütü gibi olduğunu söyler. Dünün en statükocuları, en muhafazakârları, en tutucuları ve bu alanda verilen mücadelede en çok karşı duruş sergileyenler bile bugün anadili eğitimi isteğinde bizleri kat kat arşınlarken başbakanın ve iktidarın bu tutumuna laf etmek eleştirmek akıllarına gelmez. Eleştirmek bir yana laf kondurmaz ve kondurtmazlar. Peki hani anadili ana sütü gibiydi. Gidin paranızla okul kurun o okullarda parası olan anadilini öğrensin diyor. Ana sütünün parayla alındığı görülmüş müdür?

 

İşte bütün bunlar bana göre bugüne kadar bu alanda verilen mücadeleyi görememekten kaynaklanıyor. Bugün ne seçmeli anadili dersi, ne zorunlu anadili dersi, ne de anadilinde eğitim bir lütuf olarak görülmemelidir. Alınmıştır bunlar alınmıştır. Bu alanda kılı bile kıpırdamayanların “anadilinde eğitim isterük” demelerine bakmayın siz. Onlar bu hakların nasıl alındığını görmek istemediklerinden, bugün bize gidin anadilinizi parayla satın alın diyenlere de bir şey diyemiyorlar. İyi bayramlar efendim. Umutla kalın!

 
Emojiye tıkla sayfaya duygunu bırak
0


Daha kolay yorum yazabilmek için ücretsiz üye ol Üye Olmak İçin Tılka


Adınız Soyadınız:


  • Yazar: Lazca
  • Zaman: 13-10-2013, 21:51