Anasayfa » Yazarlar » Ramazan Kosanoğlu ǨLEMURİŞİ » LAZ ATASÖZLERİ / DİDİ LAZEPEŞİ ZİŤAPE


LAZ ATASÖZLERİ / DİDİ LAZEPEŞİ ZİŤAPE

sponsor bağlantıları


LAZ ATASÖZLERİ LAZCA ATASÖZLERİ


Bu makalede Laz atasözleri Ramazan KOSANOĞLU'nun Lazca Deyimler ve Atasözleri Sözlüğü kitabından alıntı yapılarak yayımlanmıştır.
Laz atasözleri Fırtına vadisi çevresindeki köylerde günümüzde de kullanılan şekilde nakil metodu ile hazırlanmıştır. Kullanılmayan hiç bir Laz atasözü yazılmamıştır.
Burada yer alan Laz atasözleri kitap içinden seçilerek az miktarda seçilerek eklenmiştir. Gerek görülmesi halinde yenileri eklenecektir. 

12. Avla laç̌i p̌anda laç̌ina oren Kapıdaki köpek her zaman köpektir. Ne kadar değerli olsa da ona olan bakış değişmez. Ev ahalisi ya da tanıdık insanlar hiçbir zaman önemli olmazlar. Atasözü bunu anlatır.

21.    Biç̌i bereşi nana gza ǯale var colay Erkek çocuğun annesi yoldan aşağıya düşmez. Erkek çocuk sahibi olmak gücü simgeler.

23.    Cuma vorsi kort̆uǩo Allah ti uyonurt̆asert̆u Kardeş iyi olsaydı Allah’ın da olurdu.  Aileden destek beklenirken sorun çıkması kardeşe olan bakışın değişmesine neden oluyor. Zannedildiği gibi kardeş çok iyi de olmayabilir.

27.    Doxt̆una komusvi var xt̆una kocelinçxvi Yoğurdun mayası tutarsa  ye,  tutmazsa ekmek doğra. Kaderine razı olmak gerekir. Sen elinden geleni yap olmaz ise olduğu ile yetin. Kaderine razı ol.

41.    Guri ini giğurt̆asi mcora ti var onçxunay Kalbin/Yüreğin soğuksa güneş de ısıtmaz.

42.    Ğeji toma nturuy xuyi var nturuy Domuz tüy döker/değiştirir, huy değiştirmez. İnsan 7’sinde ne ise 70’inde de odur. İnsan değişmez.

50.    Xvamini sǩanite var vimordi çi meyoçama sǩani maǩnay Duan ile büyümedim ki bedduan (bana) tutsun. “Bana bir emeğin yok” anlamında kullanılan sözdür.

88.    Nosi şuǩa varon çi megit̆axa do mekça Akıl hıyar değil ki kırıp vereyim. Akıl nesne değil ki sana vereyim. Akıllı iş yapmayan, nasihat dinlemeyen durumlarda söylenir.

119.    Ťut̆ujişa t̆ut̆uji  eǩiğay Isırgan otundan ısırgan otu biter. Aile ne ise çocuklar da öyle olur anlamındadır.
Emojiye tıkla sayfaya duygunu bırak
0


Daha kolay yorum yazabilmek için ücretsiz üye ol Üye Olmak İçin Tılka


Adınız Soyadınız: