Anasayfa » Artvin Arhavi (Ark'abi) » SIĞIRLARDA SALGIN HASTALIK : ÇİÇEK


SIĞIRLARDA SALGIN HASTALIK : ÇİÇEK

sponsor bağlantıları


 

SIĞIRLARDA ÇİÇEK HASTALIĞI

Son günlerde Artvin' in Arhavi, Hopa ve Kemalpaşa ilçelerinde yayılma gösteren Büyükbaş Hayvanlarda Çiçek hastaliği hakkinda Arhavi ilçesinde bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi.Arhavi Gösteri Merkezi'ndeki toplantıda Artvin İl Müdürlüğü' nden Hayvan Sağlığı Şube Müdürü Mikail KAYA ve Veteriner Hekim Hakan BERK' in sunularının yanında Arhavi İlçe Müdürü Hakan AYTOLAN da genel bir değerlendirme yaptı. Bu değerlendirmeye göre:

*ÇİÇEK HASTALIĞI- SIĞIRLARDA NODÜLER EKZANTEMİ- Lumpy Skin Disasea- LSD : Bir hayvan hastalığıdır. İnsanlara geçmez.

*Et ve süt tüketiminde herhangi bir sakınca yoktur. Hastalık Arhavi ilçesinde kontrol altındadır.

* Arhavi' de ilk olarak 29.05.2018 tarihinde tesbit edilmiş ve alınan numunenin pozitif gelmesiyle zaten sürmekte olan LSD aşılamaları hızlandırılmıştır.

*Arhavi' de Boyuncuk Köyü' nde 2, Arılı Köyü' nde 1 adet olmak üzere toplamda 3 adet hayvan hastalık sebebiyle itlaf edilmiştir. İtlafın sebebi bulaşmanın önlenmesidir. Hayvan sahiplerinin tazminatları kayıtlı olmaları koşuluyla ödenecektir.

*Hastalığın uçucular ve sinekler tarafından taşındığı bilinmektedir. Bölgemizde bu kış kar yağışının az ve soğuklama süresinin kısa oluşu bazı haşere, sinek ve böceklerin populasyonunda artışa neden olmuştur. Bu durum da öngörülen sebeplerden biridir.

*Arhavi' de son ihbar ve numune alma tarihi 4.6.2018 dir. Bu tarihten itibaren şu an başka bir vaka çıkmadığı sürece 28 günlük karantina süresi 3.7.2018 tarihinde sonlanacaktır.

*Karantina süresi boyunca  Arı Sevkiyatı dışında hayvan giriş çıkışları ve hayvan hareketleri yasaktır.

*Ahırlar ve çevrelerine önlem amaçlı kireç uygulanabilir.

*Aşılama çalışmaları tamamlanmıştır. Acil durum sebebiyle atlanmış unutulmuş ya da yerinde bulunamamış hayvanlara 13.06.2018 mesai bitimine kadar gelen bildirimler doğrultusunda aşılar yapılacaktır.

*Aşılama gebe ve yavru hayvanlara da yapılabilmektedir.

Programa Arhavi Kaymakamı Sayın Hasan ONGU ve Arhavi Belediye Başkanı Sayın Coşkun HEKİMOĞLU da iştirak etti, toplantı hayvancılık yapan vatandaşların sorularıyla son buldu.

Emojiye tıkla sayfaya duygunu bırak
0


Daha kolay yorum yazabilmek için ücretsiz üye ol Üye Olmak İçin Tılka


Adınız Soyadınız: