Anasayfa » Artvin Arhavi (Ark'abi) » YENİ BİR FINDIK ZARARLISI ORTAYA ÇIKTI


YENİ BİR FINDIK ZARARLISI ORTAYA ÇIKTI

sponsor bağlantıları


KAHVERENGİ KOKARCA (Halyomorpha Halys)

"Arhavi' de özellikle fındık bahçelerinde zarar gösteren, geçtiğimiz yıl yoğun bir populasyona ulaşan tarım zararlısı ile ilgili toplantı yapıldı.

Arhavi Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen bilgilendirme ve mücadele toplantısı; Arhavi Kaymakamı Hasan ONGU, ve Artvin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Rize İl Tarım ve Orman Müdürlüğü daire amirleri, Artvin Çoruh Ünversitesi Prof.Dr. Temel GÖKTÜRK ve Kamu Kurum ve Kuruluşlarının daire amirleri İlçe Muhtarlarının katılımıyla gerçekleşti. 

Kahverengi Kokarca Böceğinin (Halyomorpha Halys), fındık bahçelerinde boş, lekeli ve şekilsiz sebze, meyve oluşumu meydana getirmekte,  sebze ve meyveler için büyük risk taşımaktadır.

Arhavi İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü 2018 yılında gözlem projesini Köy ve Mahalle Muhtarları ile uygulamaya başlamış ve bilgileri aktarmıştır.

Söz konusu proje çerçevesinde, Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki 6 il, 49 ilçedeki 147 farklı lokasyona yerleştirilen tuzaklar ile mücadeleye başlanmış ve zararlının bölge genelindeki yaygınlığı, nimf (böceğin olgunlaşmamış hali)ve erginlerin çıkış zamanı ve popülasyon değişimi gibi veriler elde edilmiştir. Bu proje sürecinde mekanik mücadele yöntemleri izlenecektir.

Toplantıda Arhavi Kaymakamı Sayın Hasan ONGU ve İlçe Tarım Ve Orman Müdürü Sayın Hakan AYTOLAN konuşmalarıyla konunun önemini vurgularken, Prof.Dr. Temel GÖKTÜRK ve Hatice UZUN zararlı ve mücadelesi konusunda bilgi verdi.Emojiye tıkla sayfaya duygunu bırak
0


Daha kolay yorum yazabilmek için ücretsiz üye ol Üye Olmak İçin Tılka


Adınız Soyadınız: