Anasayfa » derlemeler » RIFAT AKATİN (çibarina rife) İLE LAZ DİLİ VE KÜLTÜRÜ ÜZERİNE


RIFAT AKATİN (çibarina rife) İLE LAZ DİLİ VE KÜLTÜRÜ ÜZERİNE

sponsor bağlantılarıLAZ ŞAİR HALK OZANI RIFAT AKATİN NAMI DİĞER ÇİBARİNA RİFET'İNA'YI EVİNDE ZİYARET EDİP LAZ DİLİ VE KÜLTÜRÜ ÜZERİNE KONUŞTUK

LAZCA VE TÜRKÇE ŞİİRLERİ, DESTANLARI İLE YAŞAYAN LAZCA HAZİNESİ RIFAT AKATİN'İ EVİNDE ZİYARET ETTİK. 
DOĞU KARADENİZ'İN DOĞUSUNDA RİZE İLİ ARDEŞEN İLÇESİNE BAĞLI ĞERE (ışıklı) KÖYÜNDE YAŞAMINI SÜRDÜREN AKATİN İLE EDİTÖRÜMÜZ K'LEMURİŞİ RAMAZAN KOSANOĞLU KONUŞTU. 

Aslen Rize/Çamlıhemşin Ğvandi (çayırdüzü) köyünde yaşayan Akatin oğlunun işi gereği son bir kaç yılını Ğere'de geçiriyor. 
Daha içeriye girer girmez her zamanki içtenliği ile karşıladı bizi. İçeriye girer girmez oğlu Cihan AKATİN yanımıza gelip sıcacık bir karşılama ile bizleri selamladı. Bir yıla aşkın bir zamandan sonra tekrar kendisini görmenin hazzıyla sohbete başladık. Rıfat dayı her zamankinden biraz farklı olarak bıyıklarını kesmiş halde gördük. Kendisi esprili bir şekilde anlattı bıyıksız halini. 
"Torunum dede kesme bunu ellerimle tutacağım" demiş ona. 

Rahmetli babası da şair olan Rıfat dayı kendi ifadesi ile ağaca, kuşa, dereye, eve, eşe, dosta hatta arası bozuk olanlara bile Lazca şiirler, destanlar yazmış. Halen yazmaya devam ediyor. Şiirleri o kadar fazla ki kitap çıkmaması üzücü olsa da çok geçmeden kendisine yapılan yanlışlardan söz edince kitap çıkart lütfen demeye dilimiz varmadı. Kırmışlar, kırgın göründü Rıfat dayıyı. Bir de yazdığı eserleri değiştirerek okumalarına çok kızıyor ve "benim yazdığım şeyleri neden değiştiriyorsun? " diye ekliyor. Gerçekten de kelimelere hayat veren şairlerin şiirleri izinsiz okumak bir yana insan neden değiştirir ki? Bu kuşkusuz izahı olmayan bir durum.   Konuşmamızda Lazca yazılmış şarkı ve şiirlere değinen Rıfat dayı önemli ve ince detaylara dikkat çekerek adeta bizlere ders verdi. Lazca şiirlerin dayısı diyebileceğimiz bir ustalıkta anlattı. Lazca şiirlerin ve destanların nüanslarını bir bir anlattı. Benim şiirlerimin internette insanlara aktarılmasını çok seviyorum diyecek kadar paylaşımcı biri. Kendisine www.lazca.org adresinde bir bölüm açacağımı ve bütün sohbeti ve şiirlerini yayınlamaya çalışacağımı söyledim. Usta şairi bir yıl önce gördüğümde sen de yazıyor musun demişti bana. Evet demiştim. Bu ziyaretimde de yazıyor musun dedi yine. Evet dedim. Okumamı istedi ve utana sıkıla üstadın yanında okudum. Kendisi sağ olsun beğendiğini söyledi. 
Kendisine esprili şekilde sordum Rıfat dayı sen burada ne yapıyorsun diye. O da ben köyümün yolunu unuttum diye yanıt verdi gülümseyerek. Rıfat dayı bıyıklarından başka hiç bir şeyini kaybetmemiş gördüm. Allah uzun ömürler versin nice şiirler, destanlar yazmaya devam etsin... 

Yazımız devam edecek. 

işte sohbetimizden bir kaç bölüm. 

Ulaşımda bana yardımcı olan Ziya Akatin (çibarina ziya), beni yalnız bırakmayan Hasan Topaloğlu (omeri xasani), evini ve gönlünü bizlere açan Cihan Akatin'e teşekkür ederim. 

K'lemurişi Ramazan Kosanoğlu


Rıfat dayının diğer videoları burada arşivlenecektir. Tüm videolarını bhurada izlemeniz için çalışacağım. 
Başka videoları biliyor iseniz lütfen video linkini yoruma yazınız. Emojiye tıkla sayfaya duygunu bırak
+8


Daha kolay yorum yazabilmek için ücretsiz üye ol Üye Olmak İçin Tılka


Adınız Soyadınız:


  • Yazar: Lazca
  • Zaman: 23-04-2015, 18:30