» » » Lazların tarihi köpeği ve özellikleri


Lazların tarihi köpeği ve özellikleri

sponsor bağlantıları


Ana vatanı Kolx ve Lazika, Türkiye'nin Artvin ili ile Gürcistan'ın Ajara bölgesinin kesiştiği yer olan köpek türünün temel özellikleri dik kulakları,kıvrık kuyruğu ve boynunda farklılaşan rengi. 
Bu köpeğe Türkiye'deki Lazlar dahil Türkçede de Zerdava ve ya Zardava köpeği derler. Gözlemlerime göre bu köpeğe Zerdava denilmesinin nedeni; köyüm Meǩaleǩriti'de Lazcada Ğot̆uğut̆u, Arhavi'de Muxuxi denilen Sansara benzemesinden dolayı konulmuş olabileceği fikrine kapıldım fakat köpek aslen zerdava avladığından dolayızerdava adı konulmuş. SZerdava bildiğimiz sansardır. Sansarın diğer adıdır zerdava. Küçüklüğümde zerdava ismini Lazcada çok duydum. Köpeğin rengi ve renk desenleri zerdava ile aynı olması dikkat çekicidir. 
Adı Lazca ve Türkçede Zerdava/Zardava denir. 
Gürcücede ise Mekverne denir. Bu köpeğe "Zağari Laç̌i" gibi isimler konulsa da zağari başka bir köpek türü olduğundan ve diğer bölgelerde bu köpek türüne bölgede yaşayan birinin bu ismi kullanmadığından dolayı bana gerçekçi gelmiyor. 
Araştırmalarıma göre bu köpeğin Laz köpeği olduğunu gerçeği ile karşılaştım. Nesli tükenen bu köpek Artvin ve Ajara bölgelerinden Trabzon'a kadar gelmiş. Günümüzde sayısı azalan köpek türünün aynı zamanda saf ırkı da çok az bulunuyor.
Ramazan Kosanoğlu

Köpeğin anavatanı 
Zardava Laz köpeğiEmojiye tıkla sayfaya duygunu bırak
0

Daha kolay yorum yazabilmek için ücretsiz üye ol Üye Olmak İçin Tılka


Adınız Soyadınız: