Anasayfa » Yazarlar » Safa Barış Sarimusli » Lazlar olarak pek sevinmiştik değil mi?


Lazlar olarak pek sevinmiştik değil mi?

sponsor bağlantıları


Lazlar olarak pek sevinmiştik değil mi? 

Fıkralardan çıkıp realiteyle karşılaşacaktık en azından öyle umuyorduk. Birkaç Lazca şarkı, cenaze ritüeli, Lazca ağıtlar ve konuşmalar derken bu sefer suiistimal edilmedik galiba dedim içimden. Televizyon izlemediğim için dizi içeriğini takip edemiyordum sadece ana hatlarıyla bir aşk hikâyesi olduğunu bunu dramatize edilerek sunulduğunu biliyordum. Beklediğimin aksine İstanbul’a kaymadı dizi ve yöremizde devam etti. Çekim ekibini genellikle Hopalı gençlerden yaparak "ekonomik” olarak işsizlik perspektifi için olumlu hareketlerdi. Tanıtım için güzel "turizm” reklamı yapılıyor tüm Türkiye doğaya âşık oluyordu ee tabii tek Türkiye’nin bilmesi yeterli değildi elbette bunu uluslararası pazarlamaya götürmeli satışı yapılmalıydı.


 20-21 Haziran 2013 tarihinde İstanbul Haliç Kongre Merkezinde İstanbul TV Forum and Fair (İTVF) adı altında organizasyon düzenlendi. Orada şans eseri bulundum ve o zaman yayınlandığı kanal olan ATV standında Don't Worry About Me (Benim İçin Üzülme) dizisinin uluslararası medya kuruluşlarına pazarlama amacı ile İngilizce metin halinde broşürü sunuluyordu. Aynı metin www.atvdistribution.com adresinde de mevcuttur. 

Genel hattıyla Artvin-Hopa bölgesinde geçen bir aşkı dizi olarak sunmakta son cümlesinde can alıcı noktayı görmekteyiz "Kurdish Girl and Northern-Turk's love story". Yani Kürt kızı ve Kuzeyli Türklerin aşk hikayesi olarak nitelendirilen dizi bazı bölümlerinde neden Lazca Şarkı, Lazca Diyalog, Lazca Ağıt kullanmıştır?! Doğu Karadeniz Bölgesinde yaşayan Lazlar'a ne zamandır Kuzeyli Türk ifadesi yapıştırılmıştır? Kullanılan "Kurdish Girl” ifadesinden kesinlikle rahatsız değilim sıkıntı yaratan kısım "Northern-Turk’s” ifadesidir.

Asimilasyonun maalesef hala devam ettiği Türkiye'de Devletin anayasada bulunan Eşitlik ilkesine aykırı davranarak TRT'de Lazca TV açılmaması, seçmeli ders olarak Lazca'yı seçebilme imkânı tanıyıp RTE Üniversite'sinden Edebi yönünün olmadığı iddia edilmiş(!) [sanki Lazca için bir akademik çalışma yapmışlar gibi] ve Laz Dili Edebiyatı Enstitüsü açılmamıştır. Bunun gibi birçok örnekte bulacağımız gibi üstüne Haliç Kongre Merkezinde asimilasyonun devam ettiği görülmüştür! 

Bununla ilgili Turkuvaz Medya Grubu ve ATV resmi olarak internet sitelerinden ve ATV ekranlarından Lazlar ve Lazca için ÖZÜR DİLEMELİDİR!!

Şimdi gelelim kanal değiştiren dizinin yapımını üstlenen Boyut Film sahibi beyefendi dizinin ekonomik, sosyo-kültürel etkilerinden bahsetmiş kısacası "nankör” olmayın demeye çalışmıştır. Şu soruları sormaktan kendimi alamayacağım insan "para” için neden kendini satsın? Kendi dili, kültürü, yöresi "para” için yok olmasına müsaade etsin? Asimilasyona neden "para” için karşı çıkmasın? Beyefendi basın açıklamasının sonlarında şu ifadeyi kullanmış; 

"Şu da unutulmamalı ki, bu güne kadar Karadeniz insanları Temel-Fadime fıkralarıyla hep komik olarak tanıtıldı, hâlbuki Benim İçin Üzülme dizisi, Karadeniz insanının aşklarını, sevdalarını, acılarını, mutluluklarını, onlarında acılarının olduğunu onlarında sevdalarının olduğunu, onlarında sorunları olduğunu anlattı tüm Türkiye'ye.”

Hâlâ Temel-Fadime fıkralarında bahsedilenin Lazlar olduğunu varsayıp üstüne Karadeniz insanı ifadesini kullanıp Laz kelimesinden kaçmasını sadece ve sadece olayın üstüne "tüy dikmek” olarak nitelendirebilirim. Evet, HES gibi sorunlarımız var ve en büyük sorunumuz LAZCA ve LAZLIK üzerine bu insanların böyle bir sorunu var dediğinizi göremedik. Reyting korkusu üzerine yapılan tutarsız, kendini bilmişlik taslayan, ek olarak bizleri "borçlu” çıkaran beyefendiye kimseye ne bir borcumuzun olduğunu ne de ihtiyacımızın olduğunu belirtmek isterim. Bununla ilgili tutarlı eleştiriler içeren bir basın açıklaması ivedilikle yapılmalı. Dernek, vakıf, enstitü grupları içerisinde olmalı tek sesli olarak bu durumu deklare etmeliyiz.

Skidas Lazuri Nena!

Safa Barış Sarimusli
Emojiye tıkla sayfaya duygunu bırak
0


Daha kolay yorum yazabilmek için ücretsiz üye ol Üye Olmak İçin Tılka


Adınız Soyadınız: